8.4 C
Skopje

Македонија

Втор ден Велигден, радост за Христијаните

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја...

Поглаварот на МПЦ г.г. Стефан со честитка по повод Велигден

Поглаварот на Македонската првославна црква, г.г. Стефан упати честитка по повод големиот христијански празник Велигден. Во продолжение целата честитка од г.г. Стефан: Возљубени празникољупци, Денес велегласно бијат...

Бискупот Стојанов со велигденска честитка

Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов упати велигденска честитка до граѓаните со католичка вероисповед, по повод празникот Велигден. Во продолжение и целата...

Заев упати честитки во чест на Христовото Воскресение – Велигден

Претседателотна СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните...

ФОТО: Гори куќа во Делчево, отежнат пристапот за противпожарната единица

Во пресрет на големиот празник Велигден трагедија го снајде и Делчево, каде во моментот гори куќа, со опасност пожарот да се прошири и на...

Претседателот Иванов со Велигденска честитка до граѓаните

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до сите христијански верници  посакувајќи им добро здравје,...

Повик за обуки за пчеларство во Источниот плански регион

Програмата за зачувување на природата во Македонија организира обука за млади невработени лица кои во иднина би сакале да се занимаваат со пчеларство. За...

Денот меѓу смртта и воскресението – Велика Сабота

Велика Сабота е ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. Велика сабота е последниот ден од Страсната седмица, која претходи на Велигден. Тоа е и...

Ден одмор повеќе и – сите во Грција

Од денес се очекува зголемена фрекфрентност за излез од Македонија, пред се на граница со соседна Грција. Ова веќе е тренд за Македонците, кои...