16 C
Skopje

Спорт

Ракометарите го одработија последниот тренинг во Скопје, доцна вечерва се заминува за Франција

Македонската ракометна селекција утрово го одработи и последниот од предвидените тренинзи во нашата држава пред заминувањето за Франција на Светското првенство. Избраниците на Лино Червар...

Видео: Доби отказ од фабрика за автомобили па потпиша за Арсенал

„Добив дрес и веднаш завршив на тренинг со првиот тим. Тоа е неверојатно“, раскажува Брамал, кој беше забележан од скаутите на Арсенал додека беше...

ВИДЕО: Жестока тепачка на женски кошаркарски меч!

Сведоци сме на немили сцени од спортските терени во кои има насилство и меѓусебна пресметка на спортистите, но во машка конкуренција. Но ова што во...

Лазаров: Со новите мерки за спорт, спортот ќе се издигне на уште повисоко ниво

Капитенот и еден од најдобрите ракометари на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во интервју за „ОКО“ на „ТВ НОВА“, зборуваше за мерките и инвестициите,...

ФОТО: Големи поплави го зафатија релито „Дакар“

Најекстремното и најпознатото светско рели, Дакар се соочи со неочекувани и големи проблеми предизвикани во временските неприлики. Ако ширум Европа снегот е тој кој предизвикува...

Екс репрезентативец на Германија на клупата на Шкендија

Актуелниот освојувач на Купот на Македонија, Шкендија од Тетово од денес има нов тренер кој доаѓа од Германија. Станува збор за Томас Брдариќ кој...

(Видео) Поранешниот играч на Манчестер Сити одби размена на дресовите со Вејн Руни

Манчестер Јунајтед со убедлив триумф над Ридинг со 4:0 обезбеди пласман во четвртото коло на ФА Купот. Вејн Руни, остави посебен впечаток со денешниот...

Крај на една фантастична кариера, Тина Мазе скијаше за последен пат!

Нема поубав крај од тоа кариерата да се заврши онаму каде што е почната. Токму словенечката скијачка Тина Мазе денеска на популарната ,,Златна Лисица''...

„Штрковите“ полетаа кон Загреб

Македонскиот кошаркарски шампион, тимот на МЗТ Скопје утрово полета кон Загреб, каде утре ќе ги одмери силите со тимот на Цибона во рамките од...