17 C
Skopje

Интервју

ИНТЕРВЈУ П. Богојески: „Да гледаме на сегашноста низ призма на иднината“

  Г. Богојески, повеќе од месец дена сте заменик генерален секретар на ВМРО ДПМНЕ, а во периодот пред тоа имавте дадено низа најави за реформирање...

Стево Пендаровски: Македонија не треба да се плаши од соочување со светот, бидејќи има што да му покаже

Трибуна: Г-неПендаровски, кои се Вашите ингеренции како национален координатор за подготвка на Македонија за членство во НАТО? Колкаво е Вашето поле на делување? Стево Пендаровски: Елементите кои...

ИНТЕРВЈУ Да ги надминеме сите наши непријатности и да погледнеме нанапред

Архимандритот Гаврил (Галев), игумен на манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк во Специјалното интервју за „македонската православна младина во Асвтралија, отворено зборува за неговиот монашки...

ИНТЕРВЈУ ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Ќе си ја изедам дипломата ако Охридскиот рамковен договор е крај на барањата на Албанците!

Ставовите на Љубчо Георгиевски за повеќе клучни прашања за Македонија и корпусот прашања за нејзиниот опстанок како држава, во голема мера се познати во...

ИНТЕРВЈУ: КРИСТИЈАН ВЕЛИНОВСКИ -ТАЛЕНТ ОД МАЛИ НОЗЕ: Желбата ќе ја претворам во реалност!

Младиот фудбалски талент Кристијан Велиновски од Делчево кој игра за добро познатата „ФК Академија Пандев“ од 20 јуни 2016 година, а кој има само...

ИНТЕРВЈУ: Проф. Јанко Бачев: Новата легална власт ќе ја прочисти Македонија од криминалци, предавници и странски шпиони

Проф. Јанко Бачев за Поглед.мк: Новата легална власт ќе ја прочисти Македонија од криминалци, предавници и странски шпиони   д-р Јанко Бачев е професор по...

Александар Ружин: Лобирам за Македонија, донесов значајни инвеститори од Белгија и Франција

Кој е Александар Ружин и што јавноста знае за него? Како овој млад и амбициозен политичар се справува со предизвиците во животот? Што прави...

Проф. д-р Драган Зајковски: Не дозволувајте во Белград, Атина или во Москва да ни се крои заедничката судбина

Проф. д-р Драган Зајковски од Институтот за национална историја, Скопје даде интервју за БГНЕС, кое ПОГЛЕД во целост го пренесува. Договорот за добрососедство, пријателство и соработка...

Проф. Калин Јанакиев: Светиот синод треба да одговори позитивно на барањето на МПЦ-ОА

Проф. д-р Калин Јанакиев е филозоф и теолог, предава Средновековна култура и христијанска филозофија на Софискиот Универзитет „Свети Климент Охридски“, а исто така и...