9 C
Skopje

Колумни

Чудна нација сме ние Македонците

Пишува: Иван Ставров   Чудна нација сме ние македонците, посебно оние со преголема доза на  ,,патриотизам” во себе, што бранат некои интереси на државата и...

Од што се исплашија невладините на Сорос во Македонија

Пишува: Никола Србов Само граѓанските организации кои се финансирани од Сорос, барањето за отчетност го гледаат како закана и напад врз граѓанското општество. Веднаш по...

„Леви“ и „Десни“ парадери

Пишува: Атанас Величков Се потресоа порцеланските левичари, од една парадерска фотка. Уранија од Хелзиншки комитет прва им забележа на „комитите“ од Бутел. Пак се врти...

ДОСТА Е – Дино Блажески

Пишува: Дино Блажески, претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-Народна партија Како да се чувствуваше во воздухот дека постизборниов циркус ќе заврши онака како...

Ќе се вклучи ли и МПЦ во десоросоизацијата?

Пишува: Драган Алчинов Отец Ивица Тодоров го знаевме како еден од ретките свештеници на Македонската Православна Црква кој искрено се трудеше да го проповеда Евангелието....

Платформа за спас на Груевски

Пишува: Драган Алчинов Платформата на албанските партии ја исполнува својата цел токму во овие моменти кога ние разговараме за неа. Нејзината цел беше токму тоа-...

Ламбе Арнаудов: Кокошкино слепило и девмровизација

Пишува членот на ИК на ВМРО-НП, Г. Ламбе Арнаудов. Кокошкиното слепило е вродена или наследна болест, која предизвикува оштетувања на видот, а во потешка форма...

Граѓанска платформа за разрешување на политичката криза – Проф. д-р Ненад Новковски

Пишува: Проф. д-р Ненад Новковски Имајќи ја предвид политичката волја на граѓаните јасно изразена на неодамна завршените предвремени парламентарни избори за излез од политичата криза,...