8.4 C
Skopje

Свет

Словенија даде дозвола повторно да се отворат цвеќарниците и расадниците

По неколкунеделно неработење поради актуелната епидемија на коронавирусот, некои трговски и производствени објекти во Словенија повторно добија дозвола да почнат со работа. Како што јави...

Училиштата работат, границите се отворени, луѓето одат на работа: Како Белорусија се справува со невидливиот непријател? (Видео)

Се повеќе земји во Европа воведуваат карантински мерки за да спречат ширење на опасниот коронавирус Ковид – 19. Но, поранешната советска република Белорусија продолжува да...

Словенија почнува со мобилно тестирање на граѓаните за коронавирусот

Здравствениот дом во Копер е првиот што воведува таканаречено мобилно тестирање на луѓето за коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Според лекарите, главната предност...

Станаа и ја напуштија пресконференцијата: Докторите од Србија до граѓаните – ако продолжите вака не очекува сценариото на Италија и Шпанија

Во палата Србија во 15ч. започна прес конференцијата з амедиуми на која се соопштени најновите податоци за бројот на заразени од коронавирусот во Србија....

За да ги задржат муштериите, сопственици на пекарница измислија „бурекомат“

Сопственици на пекарница во Панчево, Србија, откако била прогласена вонредна состојба во државата, решиле да отворат шалтер за продажба на бурек, а кој ќе...

Вучиќ требаше да се обрати до српскиот народ: Тоа ќе се одложи бидејќи Вучиќ не се чувствува добро

Министерот за финансии Синиша Мали вели дека економската програма за борба против негативните ефекти од епидемијата на коронавирусот требал да ја претстави српскиот претседател...