8.4 C
Skopje

Свет

Шкотска најави втор референдум за независност

Првиот министер на Шкотска Никола Старџен денеска најави план за втор шкотски референдум за независност. „Во говорот во Единбург, Старџен изјави дека доколку Велика Британија...

Турција упати протестна нота до Холандија поради случувањата во Ротердам

Турција денеска на холандскиот дипломатски претставник во Анкара официјално му вреачи нота со која протестира поради акцијата на полицијата во Ротердам против „турските демонстранти...

14 години од убиството на првиот демократски избран премиер во Србија, Зоран Ѓинѓиќ

Првиот демократски избран премиер и лидер на демократската партија Зоран Ѓинѓиќ е убиен пред 14 години, на влезот во зградата на Владата на Република...

Застрашувачка снимка: Бранови од 9 метри за малку ќе потопеа крузер

Неодамна на интернет се појави видео снимка од 2016. година, на која се гледа како патник од од внатрешната страна на крузерот „Royal Caribbean“...

Завеани делови во југозападна Србија, снегот го отежнува сообраќајот

Делови од соседна Србија се завеани во во снег и сообраќајот е доста отежнат. Снегот кој паѓал до синоќе на Јавор ги завеал регионалните...

Донбас пред еколошка катастрофа: Седум тони хлор гранатирани

На жителите на источна Украина им се заканува еколошка катастрофа. Вооружените судири во Донбас се случуваат во близина на големи хемиски и други индустриски...

Четири министри го напуштија Еди Рама

Премиерот вчера имаше едночасовна средба каде што е договорена смената на актуелните министри кои треба да ги координираат јунските избори На вчерашната едночасовна средба на...

Меркел ќе се обиде да го убеди Трамп да се откаже од изолационизмот

Германската канцеларка Ангела Меркел за време на посетата на Вашингтон престојнава недела, ќе се обиде да го убеди американскиот претседател Доналд Трамп да се...

Голема антитерористичка операција го Германија

Полицијата во германскиот град Офенбург, Баден-Виртемберг, направи големата акција во врска со „наводна закана за напад“, соопштува националниот весник „Die Frankfurter Allgemeine Zeitung“. Како потенцијална...