7.6 C
Skopje

Свет

Песков: САД активно го прислушуваат рускиот амбасадор во САД

Дмитриј Песков кој е портпарол на рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Кремљ планира детално да ги проучи податоците кои ги објави Викиликс...

Заеднички вежби на романски и американски војници во романскиот округ Констанца

Романски и американски војници во воено-воздушна база во романскиот округ Констанца извршиле вчера заеднички вежби во рамки на операцијата Атлантска одлучност. Во вежбите на кои...

ФБИ и ЦИА покренаа заедничка истрага за истекувањето на тајните кон Викиликс

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и Федералното истражно биро (ФБИ) покренаа заедничка и координирана истрага за истекувањето на тајните и доверливи податоци што ги...

Велика Британија со проблеми во здравството?

Британскиот министер за финансии Филип Хамонд ќе го искористи претставувањето на буџетот, за да објави дека повисоките даночни приходи како резултат на подобрата од...

Латвиските власти креваат ограда долж границата со Белорусија

„Латвиски власти ќе подигнат ограда, долга неколку десетици километри, по должината на границата со Белорусија за борба со илегалните имигранти и други прекршители“, соопшти...

Самит на премиерите на земјите од Западен Балкан

Самит на премиерите од земјите на Западен Балкан на 16 Март ќе се одржи во Сараево, а на кој што, според најавата, ќе присуствуваат премиерите...

Британскиот премиер го поддржа дводржавното решение во израелско-палестинскиот конфликт

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска изјави дека неговата влада останува зад дводржавното решение на повеќедеценискиот проблем меѓу Израел и Палестина, пренесуваат...

Затворена зоолошка градина во Виена: Откриен птичиј грип

Поголем дел од виенската зоолошка градина Шенбрун се затворени за јавноста после откривањето на високозаразен вирус птичиј грип Х5Н8 пронајден во телото на пеликан...

ВИДЕО: Напад на болница во Кабул, убиени се 30 луѓе, повредени 50

Министерството за одбрана на Авганистан денеска соопшти дека во напад врз војната болница во Кабул, за кој одговорност превземала Исламска држава, убиени се триесет...