8.4 C
Skopje

Свет

САД и Русија договараат воведување дирекна врска за комуникација околу Сирија

САД и Русија започна првична размена на мислење околу можноста за воведување дирекна врска за комуникација околу случувањата во Сирија на ниво на високи...

ОН: ветот се соочува со најголема хуманитарна криза по 1945 година

Шефот за хуманитарни прашања на ОН, Стивен О’Брајан, денеска изјави дека светот се соочува со најголемата хуманитарна криза по 1945 година бидејќи во само четири...

ЕУ: Нема војска на Косово без поддршката од сите заедници

Европската Унија го има истиот став со НАТО и САД за прашањето на војската на Косово и истакнува дека нема трансформација на Безбедносните сили...

ВИДЕО: Хеликоптер удри во телевизиска антена, најмалку петмина загинаа

Петмина луѓе меѓу нив четири руски државјани, загинаа денеска кога хеликоптер со седум патници се срушил на автопатот во предградијето на Истанбул. Таксистот очевидец Фикрет...

Божидар Димитров наместо на ТВ Дебата со Миленко, влезе во болница со сомнежи за инфаркт

Контроверзниот бугарски историчар и политичар, директор на бугарскиот Национален историски музеј, Божидар Димитров е примен во болница со сомнежи за инфаркт. Директорот на НМИ се...

Туск: ЕУ подготвена да се спротивстави на надворешните сили што го дестабилизираат Балканот

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, на прес-конференцијата по завршувањето на Самитот во Брисел рече дека сите земји членки на Европската унија изразиле подготвеност...

Помош за Алепо: Папата испрати 100.000 евра за разрушениот град

Папата Францис испрати 100.000 евра за сиромашните во војно разорениот сириски град Алепо, соопшти денеска потпаролот на Ватикан. Донацијата ја дала ватиканската администрација, а средствата...

Путин по средбата со Ердоган: Многу ми е драго што нашите војски соработуваат ефикасно и заеднички

Денеска се оддржа средба меѓу претседателот на Русија Владимир Путин и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган на која разговараа за состојбата во Сирија,...

Лажен доктор лекувал пациенти повеќе од 11 години

Шиам Акари кој работел како доктор во повеќе сиднејски болници повеќе од 11 години, обвинет е дека украл идентитет на вистински доктор. Тој воопшто не...