8.4 C
Skopje

Свет

Администрацијата на Трамп размислува да го напушти Советот на ОН за човекови права

Администрацијата на новиот претседател на САД Доналд Трамп размислува за  излез на земјата од Советот на ОН за човекови права - орган, обвинет за...

За прв пат после 45 години американскиот претседател ја бојкотира вечерата на дописници

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека нема да присуствува на годишната вечера на Здружението на дописници, акредитирани во Белата куќа , пренесуваат светските агенции....

Синот на Мухамед Али малтретиран пред влегувањето во САД

Синот на Мухамед Али, кој има исто има како големиот боксер, е задржан на аеродромот во Флорида и испрашуван во врска со своето потекло...

Франција со помош за Нигер после нападот од исламистите каде загинаа 16 војници

Франција ќе и помогне на Нигер каде загинаа 16 војници и околу 20 повредени во терористички напад против наоружаните патроли во Тилви, во западната...

Пожар во хотел во Кина, десетмина мртви

Вистинска трагедија се случи во југоисточна Кина, во градот Нанчанг, каде се запалила соба во хотел, што придонело да има десет мртви луѓе. Како што...

На Грците им здодеа од предвремени избори, сакаат нови економски мерки

Над 60 проценти од Грците преферираат нови економски мерки со цел да се добие новата помош од меѓународните кредитори, отколку одржување предвремни избори, покажува...

Генералното Собрание на ОН го суспендираше правото на глас на шест држави

Венецуела и Либија по вторпат во последните две години го изгубија правото на глас во генералното Собрание на ОН. Причината за тоа се повеќемилионски...

Трамп: Ќе го изградиме ѕидот кон Мексико многу порано од планираното

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави синоќа дека изградбата на ѕидот кон Мексико ќе почне многу порано од планираното. Изјавата американскиот претседател Доналд Трамп ја даде...

160 германски пратеници потпишаа петиција за ослободување на дописникот на „Велт“ во Турција

Итно ослободување на дописникот на германскиот весник „Велт“ во Анкара Дениз Јуџел - ова го побараа сто и шеесет германски пратеници кои се потпишаа...