9 C
Skopje

Свет

Брутално убивство на студентка ги уплаши сите на нејзиниот универзитет

Во Мексико, студентка од универзитетот во Гуанахуато стана жртва на манијак, со кој се запознала на социјалната мрежа „Тиндер“. Мажот ја убил девојката, а...

(ВИДЕО) Бомбашки напад пред судската зграда во Измир, има загинати

Денес во Измир се случи напад и експлозија пред судската зграда каде животот го загубија две лица, а најмалку 11 се повредени. Полицијата при...

Вујко на годината: Твитер полуде поради овој 18-годишник

Грант Кеслер е 18-годишник кој го воодушеви Твитер, откако објави фотографија на која во крајно свечена облека заминал во болница, каде се очекувало пораѓање...

Водачот на бандата „Пинк Пантер“ пронајден мртов во Дубаи

34. годишниот Борко Илинчиќ, еден од лидерите на групата „Пинк Пантер“ која го изврши популарниот грабеж кој се случи во 2007. година, бил пронајден...

Турција ја обезбеди границата со Бугарија поради опасност од терорист

Турската полиција ги блокираше сите патишта кој водат кон бугарско-турската граница, во реонот на градот Лозенград, на 50. километри од Мало Турново. Преземени се силни...

Поранешниот премиер на Косово уапсен во Франција

Претседателот на „Алијансата за иднина на Косово“ и поранешниот хашки затвореник беше уапсен во Франција, по потерницата испратена од Србија, потврдуваат од неговото семејство...

Најстариот човек во светот чека смрт од минатиот век

Дедото кој ги надживеа сите свои десет браќа и сестри, своите четири сопруги и сите негови деца, го прослави својот роденден со својот внук...

Излета воз во Њујорк, повредени над 100 луѓе

Над 103 лица се повредени во железничка несреќа во Њујорк, откако воз излитал од пругата на последната страница во Бруклин. Според информациите кои ги пренесуваат...

Секој невработен ќе добива 560 евра

Многумина тврдат дека Скандинавските земји се најубавите за живеење, не само поради условите, туку и за функционирањето и системот во самите држави. Неверојатен пример доаѓа...