8.5 C
Skopje

Регион

На Грците им здодеа од предвремени избори, сакаат нови економски мерки

Над 60 проценти од Грците преферираат нови економски мерки со цел да се добие новата помош од меѓународните кредитори, отколку одржување предвремни избори, покажува...

Албанија ја поддржува идејата на Вучиќ за балканска царинска унија

Албанија го поддржува предлогот на српскиот премиер Александар Вучиќ за царинска унија на Балканот. Овој став го изнесе албанскиот министер за финансии Арбен Ахметај, додавајќи...

Трамп сака да го зголеми нуклеарниот арсенал на САД

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака да го зајакне нуклеарниот арсенал на САД за да ја гарантира водечката позиција на земјата во светот. Во...

Вучиќ: Зачувувањето на мирот и стабилноста е од витален интерес на Србија!

Како што пренесуваат српските медиуми, српскиот премиер Александар Вучиќ изјавил дека „Србија денес искрено и вистински сака мир, а не судири и кавги со...

ВИДЕО: Пожар во студентски дом во центарот на Загреб, има и повредени

Голем пожар го зафати еден од најголемите студентски домови во Хрватска, стациониран во центарот на главниот град Загреб. Имено во кујната на еден од блоковите...

Тачи: Сакам Шпанија час поскоро да ја признае независноста на Косово

Претседателот на Косово, Хашим Тачи побара од главната престолнина на Шпанија, Мадрид час поскоро да го признае Косово, наведувајќи дека Шпанија не е „Србија...

Милица Дабовиќ после нападот од својот дечко: Не знам каде сум, ве молам поштедете ме

После пријавувањето на бившиот дечко во полиција српската кошаркарка Милица Дабовиќ детално објаснува за случувањето и за тоа како ке ја задавил за малку. „На...

Томислав Николиќ се откажа од кандидатурата за претседател на Србија

Актуелниот претседател на Србија, Томислав Николиќ, денес изјави дека кандидат за претседател ќе биде Александар Вучиќ, а за функциите ќе се разговара после претседателските...

Тачи: Визната либерализација заложник на демаркацијата

Косовскиот претседател, Хашим Тачи се огласи на социјалните мрежи, повторувајќи го својот став дека треба да се ратификува договорот за демаркација на границата со...