14 C
Skopje

Регион

Момент на вистината: Грците и Турците го обединуваат Кипар

Мировниот договор за Кипар ќе биде тешко да се постигне, но не и невозможно, изјави денес претставникот на Обединетите Нации, Еспен Барт Еиде, за...

ФОТО: Додека студот коси, во Истанбул вака се грижат за животните скитници

Зимата деновиве ширум Европа го покажа вистинското лице со ниските температури и обилните врнежи од снег, а за жал лошото време зеде низа човечки...

Петарди запалиле штала и 3 илјади бали сено

Петарди предизвикале огромна штета во Бања Лука (БиХ), најпрвин се запалила едната штала, оганот се проширил и до другата при што се запалиле околу...

Словенците имаат идеја како да ја спасат Европската унија

Идејата на словенечкиот претседател Борут Пахор за  регионализација на ЕУ по која земјите членки би се групирале по своите интереси и геостратешки трендови. ,,Идеално би...

Европа се тресе на Божиќ: Регистрирани неколку земјотреси

Покрај поројните врнежи од снег што ја зафатија Европа, утрово на територијата на Европа и Балканот се почувствувани неколку земјотреси. Во раните утрински часови, во...

Додик не се откажува од идејата за независна Република Српска !

Во последното интервју кое го даде претседателот на Република Српска, Милорад Додик истакна дека примарна цел на него и неговата партија  СНСД(Сојузот на независни...

(Видео) Голема сообраќајка во Лесковац, патот затворен

Поројни врнежи од снег ја зафатија територијата на Македонија и на целиот Балкан, што предизвика отежнување во сообраќајот, а со тоа и бројни сообраќајки. Попладнево...

Случај Харадинај: Србија испрати целосна документација на Франција, наскоро и барање за испорака

Откато вчера ја испрати целата документација на француските правосудски органи, Србија во најскоро време ќе испрати и барање за испорачување на лидерот на опзициската...

ФОТО: Хуманоста на дело – подели 41 печено прасе на социјално загрозени семејства

По повод новогодишните и божиќните празници, сопственик на извесна фарма „Лука“ во Република Српска подели 41. печено прасе на социјално загрозени семејства. „Бог ми подари...