19 C
Skopje

Регион

Словенците имаат идеја како да ја спасат Европската унија

Идејата на словенечкиот претседател Борут Пахор за  регионализација на ЕУ по која земјите членки би се групирале по своите интереси и геостратешки трендови. ,,Идеално би...

Европа се тресе на Божиќ: Регистрирани неколку земјотреси

Покрај поројните врнежи од снег што ја зафатија Европа, утрово на територијата на Европа и Балканот се почувствувани неколку земјотреси. Во раните утрински часови, во...

Додик не се откажува од идејата за независна Република Српска !

Во последното интервју кое го даде претседателот на Република Српска, Милорад Додик истакна дека примарна цел на него и неговата партија  СНСД(Сојузот на независни...

(Видео) Голема сообраќајка во Лесковац, патот затворен

Поројни врнежи од снег ја зафатија територијата на Македонија и на целиот Балкан, што предизвика отежнување во сообраќајот, а со тоа и бројни сообраќајки. Попладнево...

Случај Харадинај: Србија испрати целосна документација на Франција, наскоро и барање за испорака

Откато вчера ја испрати целата документација на француските правосудски органи, Србија во најскоро време ќе испрати и барање за испорачување на лидерот на опзициската...

ФОТО: Хуманоста на дело – подели 41 печено прасе на социјално загрозени семејства

По повод новогодишните и божиќните празници, сопственик на извесна фарма „Лука“ во Република Српска подели 41. печено прасе на социјално загрозени семејства. „Бог ми подари...

Турција ја обезбеди границата со Бугарија поради опасност од терорист

Турската полиција ги блокираше сите патишта кој водат кон бугарско-турската граница, во реонот на градот Лозенград, на 50. километри од Мало Турново. Преземени се силни...

Поранешниот премиер на Косово уапсен во Франција

Претседателот на „Алијансата за иднина на Косово“ и поранешниот хашки затвореник беше уапсен во Франција, по потерницата испратена од Србија, потврдуваат од неговото семејство...

Несреќа во Србија: Загинаа тројца мигранти, меѓу нив и дете

Двајца возрасни мигранти и едно дете загинаа во несреќа во Србија, објави Ројтерс. Уште 11 лица се повредени, меѓу нив се и 5 деца....