22 C
Skopje

Некатегоризирани

Вечерва ќе горат коледарски огнови, утре е Бадник

Утре е Бадник, големиот ден пред Божиќ односно денот пред роденденот на Исус Христос, според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи...

ВИДЕО: Славната водителка заборави да облече гакички?

Шпанските медиуми се во дилема, дали познатата шпанска водителка Елоиса Гонзалес заборави да облече гакички, и дали тоа го направила намерно, со цел да...

Турци по грабеж во Мрзенци останале без 5.000 евра и часовник „Ролекс“

Двајца  турски државјанин со временски престој во  с.Мрзенци, гевгелиско останеле покуси за 5000. евра и часовник „Ролекс“ во вредност од 7.000 евра по грабеж....

Северина проговори за наводните здравствени и семејни проблеми

Хрватската пејачка Северина за најлудата вечер во годината пееше во Црна Гора. Таа во интервју за „Радио Бар“ прв пат оваа година одговори на...

Паднал од кров додека чистел оџак, па при транспортот до болница починал

Првиот ден од новата година заврши кобно за 48-годишниот С.М. од струшкото село Радолишта кој се лизнал од кровот додека го чистел оџакот, по...

Њујорк – град кој никогаш не спие

Њујорк – град на различни култури, мода, ноќен живот, шопинг.. Њујорк, град на соништата, град кој никогаш не спие! Њујорк е составен од пет урбани...

Пешак жртва на тешка сообраќајка во Тетово

Х.П. (39) од Тетово загина доцна попладнево во тешката сообраќајна несреќа што се случила на булеварот „Видое Смилевски Бато“ во Тетово. Во пешакот Х.П. удрил...

Панде Петровски добитник на високи признанија наменети за ликовни уметници

Ликовниот уметник и педагог, член на Македонското научно друштво-Битола, Панде Петровски е годинашен добитник на наградите мапа-портфолио, што ја доделува „Остен“ и наградата на...

Горјан Петрески и Милијана Павловска најпосакувани автори во „Браќа Миладиновци“

Горјан Петрески е најчитан македонски автор за деца, а Милијана Павловска за возрасни во библиотечната мрежа на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ за 2016 година. Директорот на библиотеката...