fbpx
-3 C
Skopje

Здравје и Храна

Утрински здрав пијалок од Нутрибулет

Сите состојки ги ставив во Нутрибулет, кратко соединив, додадов вода по потреба и уживав во овој здрав напиток. Состојки 1/2 банана, или една помала 1...

СОВЕТИ: 10 типови на храна која никогаш не треба да ја замрзнувате

Многумина од нас мислат дека доколку храната ја чуваат во замрзнувач, таа ќе трае подолго и ќе ги зачува своите хранливи вредности. Но, како што во...

Тиквеник со локум и јаболка

Состојки: – 1 пакетче кори – 600 гр. тиква – 1/2 филџан шеќер – 140 гр. локум – 100 гр. ореви мелени – 4 јаболка – 100 гр. путер – 1 лажичка...

Лосос со бело вино

Состојки: – сол – црн бибер – 10 мл. маслиново масло – 25 мл. бело вино – 220 гр. лосос Подготовка: Лососот ставете го да се пече во загреана рерна на...

Крем карамел

Состојки: – 1 л. млеко – 6-7 јајца – 250 гр. шеќер – ванила екстракт – 100 гр. шеќер за карамелизирање Подготовка: Подгответе си чинии или чашки за крем карамел. Шеќерот...

Сакате да го победите стресот? Ова е вистинскиот пијалок за Вас

Веројатно сте слушнале за куркумата  – зачин кој е дел од многу индиски јадења. Сепак, можеби не знаете дека куркумата е еден од најздравите...

Колач со банани и карамел прелив

Состојки: – 2 парчиња банани – 2 филџни брашно – 2 јајца – 1/2 чаша јогурт – 1/2 чаша масло – 100 гр. чоколадо – 2 лажички прашок за пециво – 1/4...

Како да се будите полесно секое утро

Секој човек има различен начин на будење наутро. Зa најголем дел од луѓето, тоа е најтешкиот дел од денот. Snooze копчето не е пријател...

Зошто греана ракија?

Природниот алкохол, гроздовиот дестилат, или популарната ракија покрај социјалниот момент кој е многу важен во животот на многумина, може да биде и делотворен лек...