8.4 C
Skopje

Здравство

Како се користи куркумата за слабеење: Рецепети и совети

Куркумата за слабеење е моќен начин да дојдете до посакуваната килажа и да изгубите неколку килограми. Во прилог ќе ви доставиме неколку совети со...

Наталитетот во Велес и регионот во огромен пад

Во Општина Велес (која го опфаќа и регионот), во некои подобри времиња се раѓале и над 1.800 бебиња - велат од општата болница во...

Младите лекари со порака: испраќаме уште една неславна година

Миграцијата на стручен и квалификуван кадар не е нешто ново. Но, последните години бележиме голем раст на миграцијата на македонски граѓани како никогаш досега....

Изгласан зголемениот буџет на Министерството за здравство за 2020

Соопштение на Министерството за здравство на својата Фејсбук страна: Собранието го усвои буџетот за 2020 година. Буџетот на Министерството за здравство го креиравме според потребите...

Детално објаснета болеста која најчесто напаѓа во 30тите години

Мултипла склероза (МС) е хронична, прогресивна, имунолошки посредувана, инфламаторна и дегенеративна болест на на централниот нервен систем. Настанува кога имуниот систем ја напаѓа обвивката на...

Влијанието на загадениот воздух врз развојот и здравјето на мозокот на децата

Погледнете како загадувањето на воздухот влијае врз мозокот на децата! Секое дете заслужува да дише чист воздух. Во ова видео можете да слушнете повеќе за последиците...

Терапија за свеж изглед: Најнова процедура во естетската медицина

Постојат многу методи за затегнување и подмладување на кожата на лицето и телото. Најчесто познати како не-хируршки лифтинг (face-lifting), тоа се процедури како хијалуронски филери,...

Презентација на Лек Биокамп 2020 и работилница за меки вештини

Лек Биокамп 2020 е одлична можност да бидете дел од динамично и професионално опкружување во коешто ќе ги развиете вашите знаења и способности. За...

Работилница на младинскиот предизвик Generation Unlimited

Започна работилницата на младинскиот предизвик Generation Unlimited, овој пат на тема „Како може дигиталната технологија да придонесе за поактивно вклучување на децата и младите...