fbpx
2 C
Skopje

Живот

Ako сте во Германија или Швајцарија и слабо заработувате: Швајцарско село нуди 60.000 евра за да се преселите семејно таму

Според предлозите на локалната самоуправа, а поради зголемено иселување, општината Албиен во Швајцарија, на четиричлено семејство би му дало 70.000 франци, или 60.000...

Сина карта, дозвола за работа во Германија: Eве кои услови треба да ги исполнувате за да ја добиете

Во првата половина на 2017 година во Германија со помош на оваа карта работа пронашле 11.034 луѓе, велат информациите на Сојузната канцеларија за бегалци...

Oтец Пимен: Kои сме ние да ви кажеме како да славите бадник, на толку џипови и скапи коли нас ли ќе не слушате?

Владиката Пимен, на својот фејсбук профил испрати порака до верниците по повод вчерашниот апел на Македонската православна црква, да не се палат бадникарски огнови,...