fbpx
4 C
Skopje

Чај од ленено семе за слабеење – Лесно се приготвува, а корисен е за многу здравствени проблеми

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Лененото семе изобилува со минерали како што се железо, калциум, натриум и фосфор како и незаситени органски киселини и голем број протеини.

Чај од ленено семе за слабеење

Ако сакате да добиете совршена форма на телото, чајот од ленено семе е најдобар сојузник! Чајот ќе го стимулира разградувањето на мастите, а вашето тело ќе се снабди со важните минерали, што е од особено значење за добра здравствена состојба.

Потребни состојки:

1-2 лажици мелено ленено семе
250 мл вода

Подготовка:

Мелено ленено семе се става во ладна вода. Оставете да отстои 2 часа, повремено мешајќи. Потоа смесата се става на оган, а откако ќе зоврие се готви уште 5 минути.
Потоа исцедете.

Ако сакате да го подобрите вкусот, можете да додадете билка по ваш избор, на пример, додадете половина лажичка нане, дуња или камилица.

За оптимални резултати, пијте по 2-3 чаши на ден од овој чај, една на гладно наутро, односно секоја да биде половина час пред јадење.

Со редовно консумирање на чај од ленено семе, вашата кожа ќе стане мазна, сјајна и здрава. А најубавото е дека кожата нема да се опушти кога ќе почнете да слабеете.

За лекување:

Консумирајте 1 лажица ленено семе со вода или овошен сок, за да се елиминираат камењата од бубрезите и мочниот меур.

За лекување на различни надворешни воспаленија, чиреви, болести на белите дробови – направете мешавина од 1 лажица ленено семе, неколку капки лененото масло и топла вода и нанесете врз погодените места. (Надворешно) Покријте со памучна крпа и менувајте ја преврската 2-3 пати дневно. Кај останатите случаи консумирајте по 1 лажица ленено семе дневно.

Консумирајте по 1 лажица ленено масло и ако имате проблем со хемороиди, тешко варење и каснувања од инсекти. Исто така е корисно и за лекување на туберкулоза.

За да го забрзате процесот на зараснување на рани и изгореници, намачкајте малку ленено масло на болното место.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -