fbpx
6 C
Skopje

Чиј цар е Самоил – експертите по историја на нов состанок на кој ќе се одлучува околу историските личности

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

По учебниците за историја за петто и шесто одделение, на ред за оценување на листата ставен и Цар Самоил. Мешовитата македонско-бугарска комисија до крајот на ноември ќе му ја крои „судбината“ и ќе утврдува чиј национален херој бил. Бугарските медиуми веќе пренесуваат дека тамошните академици јавно порачуваат дека заедничката историја ќе била светла , бидејќи не поврзувала братска љубов.

По неодамнешната втора средба во Скопје, пред неколку недели, сега експертите по историја на нов состанок ќе ги отворат чувствителните теми околу историските личности и настани во како што ја нарекуваат заедничката историја на двете држави, информира Алфа телевизија.

На менито на експертската маса за преговарање покрај Цар Самоил, ќе бидат ставени и Кирил и Методиј за кои бугарските историчари и европарламентарци тврдеа дека се бугарски творци, па дури и на организирани уметнички изложби посветени на светите браќа, претставува дека тие ја напишале бугарската азбука. Првиот човек на Бугарската Комисија, Ангел Димитров пред неколку месеци говореше дека македонските учебници се неверојатно погрешни од нивна гледна точка.

За премиерот Заев нема дилема дека Илинденското востание, Цар Самоил и Светите Кирил и Методиј биле заеднички, па оттука немал предрасуди за кој чиј празник бил, а уште помалку дека треба да им земеме нешто на соседите ако го чувствуваат како свое.

Извор – повеќе прочитајте Овде

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Kako мали имaле одличен вид: Како Саша и Дејан Матиќ го изгубиле видот (фото)

Пејачите Саша и Дејан Матиќ денес се многу популарни и речиси секоја песна што ќе ја испеат станува хит. Добро е познато дека тие...

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...
- Advertisement -