fbpx
1 C
Skopje

Членовите на ДИК ќе ги донираат или вратат парите во буџетот

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Членовите на ДИК поединечно се изјаснуваат дали ќе ги вратат парите што си ги доделија како бонус за ангажманот за изборите бидејќи американскиот амбасадор Џес Бејли ги посочи како негативен пример.

Членот на ДИК, Виолета Дума, која прва се јави за збор на седницата, рече дека одлуката е легална во согласност со член 19 од Изборниот законик.

„Ќе ги вратам или донирам парите кога ќе ми бидат исплатени на оние на кои им се најпотребни иако сметам дека сум ги заслужила поради ангажманот што се вреднува според правилникот во однос на обемот на работа, сложеноста, трудот и квалитетот на работа“, рече Дума.

Субхи Јакупи се согласи дека и тој ќе ги врати парите. Рече дека можеби станувало збор за висок надоместок, но тоа значело дека се цени трудот. Тој не знаел дека оваа информација не е позната во јавноста и рече дека се залага за транспарентност бидејќи не сака да се создаде впечаток дека тие нешто криеле од јавноста.

Сашо Срцев изјави дека е зачуден што се пример за корупција. Ниту за него не е проблем да ги донира бидејќи и претходно донирал.

„Ќе изразам зачуденост од вперувањето со прст во ДИК како школски пример за корупција. На моето семејство не му требаат пари за свеќи и пченица“, рече Срцев.

На денешната седница се дискутира за надоместокот што треба да биде исплатен за локалните избори. Станува збор за надоместок за четири месеци, при што членовите на Комисијата добивале плати од 60 до 72 илјади денари.

А1он

претходниот член,Долгата рака на Хитлер
Следната статијаГолем ДИК-големи пари

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -