fbpx
-3 C
Skopje

Чудни, но импресивни градби во Кина

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Кина има богата архитектонска историја и претставува дом на некои од најчудните архитектонски концепти кои некогаш се изградени.

Има многу нешта кои Кина ја прават единствена, уникатна земја, но лудата архитектура која ја има Кина е сигурно едно од нив!

До пред околу 20. години зградите во Кина конкретно беа плоштади без никаква креативност или препознатлива архитектонска генијалност.

Времињата се менуваат, а Кина стана една од земјите со исклучително препознатлива архитектура, но за многумина и чудна.

Ова се 7. најчудни градби во Кина:

1.  „Стар Трек Ентерпрајс“

Во оваа зграда е седиштето на софтверската компанија „ДрагонНет“, и е моделирана по „УСС Ентерпрајс“.

Финансиската сума за нејзината изградба изнесува 97 милиони долари.

2. ПИАНО КУЌА – ХУАИНАН


Оваа куќа се наоѓа во Хуаинан. Таа била изградена од страна на студенти кои студираат архитектура на „Хефеи“ универзитетот за технологија во 2007. година, а денес служи како изложбен салон.

Посебен впечаток остава главниот дел на куќата во кој може да се пристапи преку скалила во стаклената виолина.

3. Седиште на Кинеската централна телевизија.

Зградата има 54 ката и уникатен, геометриски дизајн.

4. Лотос зграда

Оваа зграда остава впечаток како да излегува од водата. Изградена е од „Студио 505“, Австралиска архитектурска фирма и е моделирана по Лотус цвеќињата, а претставува седиште на Бирото за планирање на градот.

Влезот на зградата може да се најде под езерото и внатре има соби за средби и состаноци, конференциски центри и сали за изложби.

5. Прстен на животот – Фушун

Оваа прекрасна структура се наоѓа во Фушун, Кина. Нејзината изградба чини 16 милиони долари.
6. Пекинг Тианзи Хотел

Овој хотел, исто така познат како „Син на Небото“, влезе во Гинисовата книга на светски рекорди како „најголемата слика на зграда“. Трите џиновски фигури прикажани на фасадата на зградата се боговите Лу, Фу, и Шу.

7. Шератон Хотел

Во облик на потковица, Шератон изгледа како да излегува од водата. Зградата на 27 ката направени од стакло и челик, има неверојатен и спектакуларен поглед, но и импресивно светлосно шоу.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -