8 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавност и откри како го победила корона вирусот

На емисијата „360 степени“ беше прикажана една поинаква содржина, за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент од корона вирусот. Станува...

Тие се најопасна група – познато е кој најлесно го шири корона вирусот

Според едно од најновите истражувања објавено на вебстраната на Светскиот економски форум, треба да се свесни за тоа дека постои голем број на луѓе...

Убаво – стојат до министерот и со знаковниот јазик прават 6.000 глуви и наглуви лица да се информираат за коронавирусот

Секојдневните важни информации за опасностите и за справувањето со корона вирусот редовно доаѓаат и до околу 6.000 глуви и наглуви лица во Македонија. Сето...

Чудно е

Чудно е како банкнотата од 10 денари изгледа голема, кога ја даваме во Црква како прилог,
– а толку е мала кога ќе одиме во продавница или кафеана со неа.

– Чудно е колку трае еден час на Света Литургија,
– а колку брзо минува еден час од серија или дваесет минути фудбалски натпревар.

– Чудно е колку се долги часовите кога поминуваме во Црква,
– а колку се кратки кога гледаме филм.

– Чудно е колку е тешко да се прочита мал дел од Библијата,
– а колку е лесно да се прочитаат стотици најпродавани страници, или некои озборувања на интернет.

– Чудно е како луѓето сакаат место поблиску до сцената на натпреварите и концертите,
– а во Црквата и на последните места не им се доаѓа.

– Чудно е за да бидеме
известени и да го вклопиме во нашиот распоред некој црковен настан потребни ни се две или три недели,
– а можеме да бидеме присутни во истиот ден на друг настан.

– Чудно е колку луѓето имаат проблем да запомнат и разберат едноставна содржина од Евангелието, за да им го пренесат на другите,
– а колку им е лесно истите овие луѓе да им пренесат озборувањата на другите.

– Чудно е како веруваме на тоа што е објавено во медиумите,
– а се сомневаме во тоа што пишува во Библијата.

Зарем не ви е чудно ?

Дали и на вас –
се ова ви е чудно ?!

– Чудно е како банкнотата од 10 денари изгледа голема, кога ја даваме во Црква како прилог,- а толку е мала кога ќе…

Posted by Николај Филотеев on Thursday, January 30, 2020

Latest Posts

(ВИДЕО) Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавност и откри како го победила корона вирусот

На емисијата „360 степени“ беше прикажана една поинаква содржина, за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент од корона вирусот. Станува...

Тие се најопасна група – познато е кој најлесно го шири корона вирусот

Според едно од најновите истражувања објавено на вебстраната на Светскиот економски форум, треба да се свесни за тоа дека постои голем број на луѓе...

Убаво – стојат до министерот и со знаковниот јазик прават 6.000 глуви и наглуви лица да се информираат за коронавирусот

Секојдневните важни информации за опасностите и за справувањето со корона вирусот редовно доаѓаат и до околу 6.000 глуви и наглуви лица во Македонија. Сето...

АКТУЕЛНО

(ВИДЕО) Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавност и откри како го победила корона вирусот

На емисијата „360 степени“ беше прикажана една поинаква содржина, за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент од корона вирусот. Станува...

Тие се најопасна група – познато е кој најлесно го шири корона вирусот

Според едно од најновите истражувања објавено на вебстраната на Светскиот економски форум, треба да се свесни за тоа дека постои голем број на луѓе...

Убаво – стојат до министерот и со знаковниот јазик прават 6.000 глуви и наглуви лица да се информираат за коронавирусот

Секојдневните важни информации за опасностите и за справувањето со корона вирусот редовно доаѓаат и до околу 6.000 глуви и наглуви лица во Македонија. Сето...

Венко Филипче го демантира Христијан Мицкоски: Не треба да се шират лаги, која му е целта на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ?

Министерството за здравство како невистинити ги оцени информациите што ги сподели во интервју за Канал 5 телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека државата...

Порака на Македонка од Италија: Бесчувствителни станавме како луѓе и ние сме од крв и месо – потребни сме си едни на други во...

Многу наши Македонци во моментиве се наоѓаат во Италија која е една од најпогодените земји од вирусот со кој се бори целиот свет. На социјалните...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.