fbpx
6 C
Skopje

Чудо од човек: Преживеал пад од 47-ми спрат, а денес без проблем оди, од неодамна доби дете

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Само половина од луѓето кој паднале од трети спрат преживуваат. Пад од десетти спрат не преживува никој. Но пред околу десет години перачот на прозори Алисидес Морено паднал од 47-ми спрат и преживеал, пишува BBC.

„Сакав да ги видам прозорите секогаш чисти. Го сакав сапунот и водата, го сакав чуството кога го стиснеш сунѓерот“, ја започна својата исповест Морено.

Неговиот живот драстично се променил едно утро на 7-ми декември 2007 година кога заедно со неговиот помлад брат Едгард отишле да перат прозори на 47-ми спрат во луксузната зграда Солоу Тауер во њујуоршкиот Менхетен.

При многу ниска температура тие двајца се качиле на 5 метри широко скеле за перење на прозори кога кабловите кој го држеле скелето попуштиле.

„ Кабелот на левата страна најпрво се одвои. Брат ми беше на тој дел од скелето, тој падна до самото тло“, вели Морено.

Едгар паднал од 144 метри, со брзина од 200 километри на час, паднал на дрвена ограда која го преполовила неговото тело а тој починал на лице место.

 

Наскоро попуштило јажето и на страната на Алисдес, па и тој почнал да паѓа. За разлика од неговиот брат, пожарникарите него го нашле искривен метал на првите спратови како ја држи опремата за контрола на скелето. Уште дишел, а пожарникарите велеле дека тој дури се обидувал и да стане. Потоа се присетиле како внимателно го мрдале  „како јајце“, свесни дека еден погрешен чекор може да го усмрти.

Алсидес Морено после страшната несреќа бил пренесен е во најблиската болница и ставен во индуцирана кома. Претрпел тешки повреди на мозокот, карлицата, градниот кош, абдоменот, скришил ребра, десната рака и двете нози. Минал низ многу операции а примил повеќе од 10 литри крв.

„ Ова беше апсолутно медицинско чудо“, рекол тогаш докторот Херберт Пардс шеф на болницата во која Алсидес го опрерирале и лекувале.

Три недели по несреќата во која умрел неговиот брат, Алсидес се разбудил од кома на самиот Божиќ 2007 година, а покрај неговиот кревет била неговата жена Розарио.

„ Мојот ум беше целиот во магла. Не се сеќавав на падот. Но сватив дека Едгар умре кога погледнав околу себе и ја видов само мојата жена“, вели Алсидес

Истрагата утврдила дека опремата за скелето не била прописно одржувана ида новите моторизани каблови кој го спојувале склето со зградата не биле исправно прицврстени за кровот.

Како преживеал ни ден денеска не е јасно. Дали опремата за скелето го превземала најголемиот дел од ударот или го успорила во падот? Дали тој самиот се одбил од зградата и така го успорил падот? За тоа може само да се шпекулира. Животот за Алсидес во тој момент се променил неповратно, но не завршил.

Алсидес тешко ја прифатил смрта на својот брат.

„ Тоа беше страшно за мене. Едгар живееше со мене во Њу Џерси, делевме многу работи. Работеше со мене и умре работејќи со мене. Мислам дека после падот тагував три години. После тоа се опоравив и ја прифатив неговата смрт. Тоа за мене беше како да изгубив дете бидејќи беше помлад од мене“ ,низ солзи кажува Алсидес.

Тој добил голема количина на пари како компенцазија за тешкиот пад и повреди и после тоа со семејството се преселил во Феникс во сојузната држава Аризона. Вели дека тамошната клима добро му годи.

„ Имам голем број белези по телото, а поради повредата на грбот неможам да трчам, туку само да одам. Не сум истиот како од пред несреќата. Но фала на Бог што можам да одам, тоа е неверојатно“ , задоволувачки вели Алсидас.

Денес 46-годишниот Алсидес Морено вели дека би чистел прозори да може, но не би поради здраствени проблеми.

„ Постојат работи кој не ги вршам добро. Некогаш не ја довршам мислата или прашањето. Но птоа сваќам колку се ми битни жената и децата“.

Минатата година станал татко по четврти пат:

„ Секогаш се прашувам зошто преживеав. Го имам ова дете- можеби ова дете е причината да го одгледам и да му ја раскажам својата историја“, заклчува Алсидес Морено.

 

 

 

 

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -