fbpx
4 C
Skopje

Чулев: Јас сум против 58 часовен карантин за време на викендот

АКТУЕЛНО

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Утрово имаше седница на главниот Координативен кризен штаб каде што беа дискутирани предлозите на комисијата за заразни болести, а во текот на денот очекуваме седница на влада на која што треба да се донесе конечна одлука во однос на мерките за продолжениот викенд. Мојот став е дека секое продолжување на ограничување на движењето на луѓето, вклучително и овој пат кога е во траење од 58 часа не е добро од причина што граѓаните се под интензивен притисок бидејќи овие мерки траат повеќе од два и пол месеци и секое продолжување на движењето не е добро за нивното психофизичко и ментално здравје , изјави министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во вклучување во дневникот на телевизија Сител.

Чулев истакна дека е против воведување на 58 полициски час во недела и понеделник, укажувајќи дека мора да има одреден период од деновите каде што граѓаните ќе можат да ги извршат своите приватни обврски.

-Јас го кажав мојот став на главниот координативен кризен штаб, а тоа е дека мора да има одреден период од денот каде што граѓаните ќе можат да се релаксираат и да ги извршат сите оние приватни обврски кои што ги имаат. Значи да нема ограничување во текот на денот од 58 часа во деновите недела и понеделник, додаде министерот Чулев.

Во однос на писмото од страна на Исламската верска заедница, Чулев упати апел до верските заедници да се воздржат од повикување на верниците на прекршување на мерките и препораките за заштита на здравјето на граѓаните.

-Значи јас како министер за внатрешни работи и претходно за големиот христијански празник Велигден и еве сега кога имаме голем муслимански празник тоа е Рамазан Бајрам, меѓутоа да не заборавиме дека во недела е и исто така големиот православен верски празник Св. Кирил и Методиј, апелирав до верските заедници и до МПЦ и до ИВЗ дека за доброто и здравјето на граѓаните добро е да се почитуваат мерките на владата и истите да се воздржат од давање на изјави со кои што ќе ги повикаат верниците на кршење на одлуките и мерките. Јас апелирам и овој пат верските заедници да се придржуваат до сите оние ограничувања кои што се со цел заштита на здравјето на граѓаните од корона вирусот, вели Чулев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...
- Advertisement -