fbpx
-4 C
Skopje

Д-р Николов: Доколку бидам пратеник, два пати неделно ќе се враќам во болницата за да ги прегледувам моите пациенти

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Денес во Клиничка Болница Штип, директорот Ален Георгиев заедно со доктор Сашко Николов одржаа прес конференција во однос на работата на Oдделот за интервентна кардиологија.

Доктор Сашко Николов на денешната прес конференција соопшти дека особено е горд на својот тим со кој работи сите овие години на одделот. Истакна дека во овие две години буџетот за одделот е дуплиран и како резултат на тоа се набавени и дополнителни стентови, а се планира набавка и на уште повеќе. Ова е важно поради тоа што е создадена можност за поголем опфат на пациенти на кои им е потребна интервенција, а моментално бројката е зголемена за 30%.

„И во услови на пандемија, во тешки работни услови додека паралелно се боревме со пандемијата, одделот работеше со полн капацитет и сите пациенти добија навремена стручна поддршка. Во текот на овие два месеци се направени по 40 стенирања месечно, на пациенти кои 90 % од нив беа со срцев инфаркт“ додаде Николов.

Покрај ова, доктор Сашко Николов истакна дека во рамките на одделението функционира и Кардиолошка амбуланта која е отворена за пациентите од понеделник до петок каде што истите можат да добијат соодветна терапија, преглед и консултација.

Николов кој е и кандидат за пратеник на листата на СДСМ во ИЕ3 , на новинарско прашање за тоа како ќе функционира ова одделение доколку тој биде избран за пратеник одговори:

„Јас во 2014 година имав идеја да основам Оддел за интервента кардиологија во кој ќе работи цел тим, а нема да зависи само од еден човек. Во изминатите години константно вршев обука и едукација на мојот тим со што двајца мои колеги веќе се спремни и самостојно работат, извршена е соодветна обука и едукација и на сите медицински сестри и целиот мој тим, кој ќе продолжи да го движи одделението .

Мојот став исто така е дека ни се неопходни избори, кои доколку се случат и долку јас станам дел од пратеничкиот состав, во рамките на законот ќе продолжам да работам како доктор на моите пациенти, и ќе се враќам два пати во неделата на моето одделение бесплатно да ги прегледувам и да и давам соодветна докторска грижа на моите пациенти.“

Извор: Фронтлајн – целиот текст прочитајте го ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -