19 C
Skopje

Д-р Сашко Николов: Денес поради Зоран Заев ние сме 30. членка на НАТО

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на...

Денеска со гордост можеме да кажеме дека јавни здравствени работници кои со насмевка се грижат за здравјето на нашите пациенти и сограѓани. Токму Венко Филипче уште во март месец кога не беше прогласена пандемијата донесе мерки за сите сограѓани кои допатуваа од ризичните земји да се стават во самоизолација со цел да се спречи заразата. Тој донесе мерки за заштита во право време и тие вродија со плод. Бевме горди бидејќи знаеме како да се справиме и да ги почитуваме мерките на министерството за здравство. Имавме жална, но и трагична изјава на еден министер која не донесе во нов пик, пик кој не донесе на ниво да плашиме за сопствените животи. Ни требаше време да ги продолжиме предвремените избори, тие одолговлекуваа, предизвикуваа лажен патриотизам и лажно чувство за грижа за своите сограѓани. Без маски ги гледаме на собири, со иста рака десет луѓе, а потоа со истата рака каснуваат лепче во својата уста. Мене ме воспитувале кога ќе јадам леб да си ги измијам рацете, веројатно фали тоа кај нив.

И покрај сите опструкции и сите уназадувања од опозицијата, сепак денес поради Заев ние сме 30. членка на НАТО Алијансата. Замислете што ќе беше ако имаше одврзани раце да работи како што знае и умее. Ќе бевме и во Европа, ќе ги користевме сите привилегии на Европа. И покрај сите опструкции здравствените работници добија за 40 % покачување на платите. Добивме лекарства, не мора да ги купуваме ние за да ги даваме на нашите пациенти, за два пати го дуплиравме бројот на материјали за стентирање овде во Штип. Да не ги спомнуваме пензионерите, да не зборуваме за минималната плата, за просечната плата, за достоинството на работничката класа.

15 јули е блиску, на 15 јули не чека една многу битна работа. Не чека бројот 3 да го заокружиме. Не смееме да ја повториме грешката од 2016. година.

Само со заокружување на бројот 3 ќе обезбедиме јака одговорна политичка Влада, просперитетна Влада која ќе ја однесе Македонија во врвот на Европа, рече доктор Сашко Николов, кандидат за пратеник во ИЕ 3 од обраќањето на трибината во Штип.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето“

Охрид од вечерва до 30 август ги живее своите 28 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Со познати арии во изведба на...

СЗО ја повика Русија да ги следи меѓународните насоки во производството на вакцина против ковид-19

Светската здравствена организација ја повика денеска Русија да ги следи меѓународните насоки во производството на вакцина против ковид-19, откако оваа земја рече дека ќе...
- Advertisement -