28 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(Видео) Наречение на Бигорскиот Старец и Игумен Партениј за епископ Антаниски

Епископското служење е возвишен израз на апостолското преемство и продолжение на апостолската служба, без која нема вистинска Црква и кое со чистота на животот...

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител на денот на изборите

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321,...

Мицкоски со писмо до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите, се обврзувам дека со целата моја енергија ќе се вложам и нема да ве...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати отворено писмо до граѓани во пресрет на гласањето на парламентарните избори. Писмото во Мицкоски во продолжение може да...

Богојески: Епископ Партениј, многу години да служи на Бога… на Црквата… на Татковината!

За македонЦките работи!🇲🇰 Каузата е жива, МПЦ - ОА е жива, Македонија е жива! Епископ Партениј, многу години да служи на Бога... на Црквата... на Татковината! Достоен...

Да се откажеме од доларите: Најважно е да плаќаме со наша валута, рече Путин

Русија и Индија водат преговори на повеќе фронтови, а најинтензивни се преговори за исфрлување од употреба на доларот.

Трговскиот промет меѓу Русија и Индија, кој се зголеми за 17 проценти на 11 милијарди американски долари минатата година – има огромен потенцијал за натамошен раст, изјави рускиот претседател Владимир Путин на економски форум во Владивосток.

Путин разговараше со индискиот премиер Нарендра Моди, кој ја промовира трговијата на Далечниот исток на Русија.

Спрема рускиот претседател многу е важно да се користат националните валути во меѓусебните трансакции.

Веруваме дека воведувањето практика на користење национални валути во нашите земји е клучна компонента за работа со нашите индиски партнери, како и обезбедување непречено меѓубанкарски трансакции – рече Путин.

Двете земји исто така ќе ја испитаат можноста за испорака на нафта преку рутата Северно Море. Путин и Моди рекоа дека очекуваат трговскиот промет меѓу Русија и Индија да се зголеми тројно до 2025 година, достигнувајќи 30 милијарди долари.

Latest Posts

(Видео) Наречение на Бигорскиот Старец и Игумен Партениј за епископ Антаниски

Епископското служење е возвишен израз на апостолското преемство и продолжение на апостолската служба, без која нема вистинска Црква и кое со чистота на животот...

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител на денот на изборите

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321,...

Мицкоски со писмо до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите, се обврзувам дека со целата моја енергија ќе се вложам и нема да ве...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати отворено писмо до граѓани во пресрет на гласањето на парламентарните избори. Писмото во Мицкоски во продолжение може да...

Богојески: Епископ Партениј, многу години да служи на Бога… на Црквата… на Татковината!

За македонЦките работи!🇲🇰 Каузата е жива, МПЦ - ОА е жива, Македонија е жива! Епископ Партениј, многу години да служи на Бога... на Црквата... на Татковината! Достоен...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.