fbpx
12 C
Skopje

Дачиќ до Македонија: Како вие со нас, така ние со вас ќе се однесуваме!

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ денес присуствуваше на состанок на министрите за надворешни работи и енергетика на Западнобалканската шесторка која ја сочинуваат Албанија, Бих, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија.

Откако претходно македонското министерство за надворешни работи побара од Србија да ја промени референцата БЈРМ на српските патарини, и наиде на остар одговор од министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ, кој истакна дека и за Србија е навредливо кога Македонија решила да го признае Косово, денес Дачиќ во однос на прашањето дали знае каде бил денеска, одговори:

„Тоа зависи од нив. Каков став ќе имаат за најважното прашање за нас, таков став ќе имаме и за нивното прашање. Без лутење и расправии, само чиста сметка“, порача министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ преку српски Блиц.

Дачиќ, претходно, во изјава за српски медиуми кажа дека тие бараат обостран коректен однос и дека Македонија не треба да и се лути на Србија што ги штити своите интереси, и дека и за нив е навредливо кога Македонија вели „Република Косово“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор Лазаров: Џабе ми е семејството под константен ризик година дена, мојот живот, секој ден, џабе

Бројките на заразени со корона вирус во последните неколку дена почнаа повторно да се зголемуваат. Матичниот доктор Ненад Лазаров кој е активен на социјалните мрежи...

Ковачев: Пред да го распнете на крст, слушнете ја мудроста на Љубчо Георгиевски

Честитки за храброста на Љубчо Георгиевски. Тој веќе е брутално нападнат и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ, што за жал покажува колку е отровно...

Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата....

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...
- Advertisement -