fbpx
7.7 C
Skopje

Дачиќ: Живееме во време на антируска хистерија

АКТУЕЛНО

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во интервјуто за „Раша Тудеј“ изјави дека живееме во време на антируска хистерија, додавајќи дека Србија нема да се придружи кон санкциите на Русија.

Тој говорејќи за дијалогогот меѓу Белград и Приштина изјави дека Србија сака успешен дијалог и решение кое ќе биде во интерес на сите, додавајќи оти со ултиматуми не може да се влијае врз врз српскиот народ.

– Живееме во време на антируска хистерија во светот. Кога бев во Белата куќа и разговарав со советникот за национална безбедност Мекамастер буквално ми рече дека американското влијание е добро, а руското е штетно. Кога станува збор за Србија, тоа не беше така во минатото. Единственото нешто што Русија го очекува од нас е нашето членство во ЕУ да не резултира со промена на позицијата на Србија кон Русија, што Србија нема да го направи. Меѓутоа, еден од условите е нашата надворешна политика да биде усогласена со ЕУ, и тогаш настапува Русија. Приклучувањето на санкции против Русија. Некои земји го покренуваат ова прашање на секој состанок. Веројатно знаете за кои земји зборувам, истакна шефот на српската дипломатија.

Говорејќи за односите со Косово, тој истакна дека Србија има свои предлози за компромисно решение, но „Албанците во Приштина компромисот не го земаат во предвид“

– Тие не сакаат да разговараат, туку само говорат дека Белград треба да ја признае независноста. Ова не е прифатливо за нас. Албанците очигледно мислат дека е доволно да бидат признаети од некои западни земји. Тука не се во право. Тие имаат лажна листа на земји што ги признале, зборуваат за околу 116 земји. Мислам дека е во интерес на сите да најдат компромис, но ако тоа не го сакаат, тогаш нашата борба ќе продолжи, додаде Дачиќ.

Тој во интервјуто констатираше дека предлогот за компромис од страна на Србија не е објавен, но„тие воопшто не сакаат да не слушаат, само повторуваат – ние сме независни, морате да не признаете!“

На прашањето дали на Србија и е поважен влезот во ЕУ до 2025 или Косово, шефот на српската дипломатија изјави дека ЕУ не може да поддржи таква позиција, кога пет држави се уште го немаат признаето Косово. Но констатираше Дачиќ, во ЕУ „сепак постојат двојни стандарди“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...
- Advertisement -