16 C
Skopje

Дали клима-уредите се корисни или штетни за нашето здравје?

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Познато прашање што често се поставува „Дали клима-уредот е добар за здравјето?“ Се разбира, ништо не е црно или бело. Не е добро, ако не ракуваме правилно со уредот, инаку е многу корисно да ги користиме. Иако летото е во полн ек, не е лошо да се потсетиме на предностите и недостатоците на уредите за ладење.

Предности на разладени простории:

Чувство на удобност
Во ладна просторија, луѓето се попродуктивни и помалку нервозни
Се чувствуваме посилни физички и психички, со поголем ентузијазам за каква било активност
Пониските температури го намалуваат присуството на инсекти и паразити
На оптимална температура, се потиме помалку, па затоа постои помал ризик од дехидрација
Клима-уредот помага да се отстранат алергените
Ако инсталацијата на клима-уред редовно се одржува, квалитетот на воздухот се подобрува.
На кој му пречи клима-уредот?

Кога станува збор за луѓе кои имаат алергии на носот или проблеми со синусите, температурните промени или влажноста можат да ги иритираат. Нивниот нос протекува поради таа иритација, но тоа не е страшно. Од друга страна, луѓето кои имаат хронични здравствени проблеми, како што се дијабетес или проблеми со ‘рбет, земаат одредени лекови и не можат толку лесно да се прилагодат на температурата.

Како влијаат клима-уредите врз луѓето склони кон алергии?

Честички, испарувања и други штетни материи доведуваат до застоен воздух и појава на астма, разни алергии и други респираторни проблеми. Кога ќе го вклучите клима-уредот, воздухот во просторијата станува поздрав. Со редовна употреба, се отстрануваат сите видови загадувачи – од полен до прашина. Се разбира, оваа главна улога ја играат филтрите, кои мора да бидат чисти.

Клима-уредите го намалуваат ризикот од дебелина

Верувале или не, клима-уредите го намалуваат ризикот од добивање на вишок килограми, како и други здравствени проблеми што ги носи со себе. Истражувањата покажаа дека престојот во потоплите простории го забавува нашиот метаболизам. Ова го спречува нормалното функционирање.

Недостатоци на климатизацијата:

Ненадејната промена на температурата и влажноста влијае на респираторниот систем
Ја суши кожата и мукозните мембрани
Прави бучава
Циркулацијата на воздухот може да пренесе заразни респираторни заболувања
Прашина и мувла може да предизвикаат алергиски реакции
Климатизерите често се фактор во развојот на хроничен ринитис и фарингитис, иритација на грлото и засипнатост
Тие можат да ги влошат проблемите со очите, да доведат до конјунктивитис
Правилата постојат за да се следат

Просторијата каде што е клима-уредот треба редовно да се проветрува
Уредот мора да го одржувате (чистење на филтерот), додека професионалец треба да ја проверува инсталацијата најмалку еднаш годишно
Температурата во просторијата треба да биде помеѓу 21ºС и 25ºС
Просечната влажност мора да биде помеѓу 60 и 70 проценти.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Секој гледа во туѓиот двор: Порака за Жан Митрев која покрена лавина од реакции на фејсбук

Поракава веднаш стана вирална и се уште многумина ја споделуваат и коментираат на социјалните мрежи. Откако во медиумите се проструи вест дека синот на Д-р...

Апасиев: Ај бркај работа – кој мислите дека сте вие, ќе тепате

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска повторно покажа недолично однесување за функцијата којајаима, откако на прашање на новинар му одговори...

Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач...

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...

Мајките на породилно ќе протестираат: Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам” Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе...
- Advertisement -