fbpx
-5 C
Skopje

Дали навистина црните мачки и скршеното огледало значат несреќа – одговорот е тука

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Дали некогаш сте чукнале во дрво или пак сте се изнервирале дека црна мачка ви го пресекла патот?

Дури и да се сметате за скептична личност која не верува во вакви работи, сигурно во еден миг од животот сте слушнале барем за неколку од овие суеверија.

Зошто веруваме дека црните мачки и скршеното огледало значат несреќа?

Потеклото на 7 суеверија:

Античките Римјани верувале дека огледалата содржат делови од нашата душа, па кршењето на огледалото сметале дека влијае на рушење на нечие здравје и благосостојба.

Велењето „на здравје“ по кивањето потекнува од верувањето дека во античко време се верувало дека човек може при кивање да си ја „исфрли“ душата.

Античките Египјани верувале дека чадорите се за аристократите и нивната сенка ја сметале за застрашувачка.
Ги носеле само аристократите и секој што не е дел од елитата, а застанел под сенката од чадорот се сметало дека прави престап.

Во средниот век луѓето ги поврзувале црните мачки со ѓаволот и сакале дури да ги истребат сите.

Постоело верување дека поминувањето под скала потпрена на ѕид носи лоша среќа.

Тоа се должело на фактот што скалата потпрена на ѕид правела триаголна форма и ја поврзувале со светото тројство, па минувањето таму го кршело тројството.

Чукањето во дрво е традиција од античките пагански култури кога се верувало дека духовите и боговите престојуваат во дрвјата.

Грчките астрономи верувале дека „паѓањето на ѕвезда“ значело дека боговите се симнуваат од небото за да ни ги исполнат желбите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -