fbpx
1 C
Skopje

Дали некогаш сте проблае ручек во вид на лепеза? Превкусен, прсти да излижеш

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Многу добар оброк без месо, многу декоративен и уште повкусен модриот домат со зеленчук печен во рерна ќе ве освои уште со првиот залак. Овој рецепт направете го уште денес.

Потребни состојки:

2 модри домати

1 морков

1 црвена пиперка

2 црвени домати

Тврдо сирење

Кашкавал

3 чешниња лук

Ловоров лист, магдонос, сол, маслиново масло

Постапка:

Зеленчукот добро измијте го. Лукот исечкајте го и додадете маслиново масло, сечкан магдонос и сол.

Модрите домати исечете ги на ленти до самата дршка, но не до крај. Секој лист намачкајте го со мешавината од маслоново масло и лук.

Помеѓу листовите наредете тенки листови морков, пиперка и црвен домат, како и тенки листови сирење.

Посолете по потреба, уште малку попрскајте масло и одозгора ставете рендан кашкавал. Печете на 200 степени 30-40 минути.

Видео:

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -