fbpx
-3 C
Skopje

Дали некогаш сте се запрашале: Зошто бебињата плачат без солзи?

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Веројатно секој што има видено мало бебе, кое се родило пред неколку денови, забележал дека иако бебето плаче, нема солзи, дури и кога плаче многу силно.

Ако имате деца, веројатно ги знете работите како менување пелени, да го нахраните, да ги успиете, но и покрај сето тоа, малите бебиња знаат често да плачат.

Лицето им е згрчено, очињата затворени, кожата од секунда во секунда станува се поцрвенува. Сето тоа ве тера да мислите дали бебето е добро, дали му е топло или ладно, дали пелените се суви. И кога забележите дека се е добро, се прашувате: Зошто плаче? Дали глуми? Плаче и нема солзи на очите.

Сепак, тоа е логично за бебињата. Не глуми, туку новородените бебиња плачат на „суво“ затоа што солзните жлезди не се развиваат веднаш по нивното раѓање.

Повеќето бебиња почнуваат да плачат со солзи дури по две недели од раѓањето, а понекогаш тој период знае да биде и доста подолг, односно истиот може да трае и два месеци.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -