fbpx
-2 C
Skopje

Со вградување на плин се оштетува моторот на aвтомобилот?

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Со цел да се намалат средствата кои ги даваме за користење на автомобилот, често кај нас граѓаните се одлучуваат за вградување на плин во автомобилот. Но тука се поставува прашањето дали секој автомобил може да функционира на плин и дали неговото вградување може да го оштети моторот.

„На плин“ најдобро функционираат моторите кои се фабрички приспособени за овој вид на гориво, како што е на пример, Opel Astra 1.4T, има мотор кој е фабрички прилагоден за плинска инсталација, со тоа што се појачани самите вентили како и нивните „седишта“.

Ова е потребно бидејќи напојувањето со плин воопшто нема функција за ладење на вентилите, со што обичните вентили и нивните „седишта“ се осетливи на оштетувања.

дно од решенијата секако е користење на плин. Koli.com.mk ви дава одговор на најчесто прашуваните прашања во врска со користењето на авто плин како гориво за вашиот автомобил.

Кои се главните предности на употребата на плин?

Намалени трошоци за гориво, Помало топлинско оптоварување на моторот, Намалено загадување на околината

Колку се безбедни плинските уреди? Плинската инсталација во автомобилот во пракса е подеднакво безбедна како и бензинската инсталација. Секако, само во случај ако е коректно инсталирана инсталацијата – системот за довод на бензин се вградува во фабрика, додека плинскиот систем во различни работилници. Затоа секогаш треба да се помине А – тестот, кој во суштина значи потврда од овластена институција дека уредот е коректно поставен и може безбедно да се користи.

Колку ќе биде потрошувачката во град и на отворено?
Генерално, секој мотор троши по околу 10% повеќе плин отколку бензин.

Колку простор од багажникот се губи?
Се зависи од големината на плинската боца. Просечно се губи по 20 – 30 % од багажниот простор.

Како плинот влијае на работењето на моторот Потивка и помирна работа на моторот Зголемување на векот на траењето на моторот од прилика за 35%, Целосно согорување на плинот при што не се губи гориво преку издувни гасови Не доаѓа до создавање корозија како кај бензинот каде што се користат адитиви за подобрување на составот

Дупло поголем век на траење на катализаторот и ламбда сондата

Дали плински уреди може да се вградат во секое возило? Плински уред може да се вгради во секое возило со ОТО мотор (со погон на бензин). Во поново време се повеќе производители продаваат и нови автомобили со фабрички вградени плински уреди.

Што значи кратенката LPG?

LPG е кратенка за Liquid Petroleum Gas што во превод ви било ТНГ (Течен нафтен гас), што значи дека плинот е дестилат на нафтата. Смесата е сочинета од пробан и бутан, а процентуалното учество на двата гасови зависи од надворешната температура, односно годишното време. Во пракса, во зима плинот содржи повеќе пропан, додека во лето бутан.

Дали е потребно некаков вид на разработување на моторот пред да се вгради плинскиот уред?
Нема никаква потреба за разработување на моторот пред да се вгради плински уред. Според статистиките, моторот на возило во кое е вграден плински уред на 0 километри трае до 30% подолго од ист таков мотор кој користел бензин.
Препорачливо е со вградувањето на плин да се користи и поквалитетно масло за подмачкување.

Каква е потрошувачката, колку километри ќе може да се извози со плин?

Зависи колку литри плин ке собере во боцата за плин. Поголемите боци значат и поголем број на изминати километри и обратно.

Торусна боца? Торусната боца е вградена во делот на резервното тркало со што се овозможува поголем багажен простор.

Дали и колку ќе се намали моќноста на возилото?
Кај стандардните плински уреди се губи по 10% од моќноста на возилото, а 5% од брзината. Кај современите уреди со директно впрскување на плин, се губи незначителни 2-3% од моќноста и брзината.

Какви плински системи постојат? Вакуумски системи за подготовка на горивна смесасо карбуратор

Електронски – системи со “injection“ впрскување непосредно пред цилиндарот (monopoint и multipoint)

Секвенционални – системи за директно впрскување на горивото во цилиндарот

Дали е добра долгорочна инвестиција? Авто плинот се добива од нафтата, што значи дека со растот на цената на нафтата, ќе расте и цената на плинот. Исто така, цената на плинот не е регулирана на државно ниво, па дистрибутерите сами одлучуваат за цената. Сепак, сигурно е дека цената секогаш ќе биде околу 50% пониска од таа на бензинот, па плинската инсталација е исплатлива инвестиција

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -