fbpx
7 C
Skopje

Дали Србија ќе го признае Косово?

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Но, и да се „утврди цената“ која Приштина ќе ја плати во замена за признавањето, како и дека е важно јавноста во двете општества да сфати што се случува во дијалогот.

Професорот на Факултетот за политички науки на Универзитетот ААБ од Приштина Неџмедин Спахиу кажа дека искуството со БиХ покажало како ќе се решава и судирот на Косово и Србија.

Смета, меѓутоа, дека односите ќе бидат проблематични и по конечното решение, а тврдењето го поткрепува со односите на Србија и Црна Гора.

Србија ја призна Црна Гора, но и понатаму е потребен дијалог за решавање на отворените прашања. Така ќе биде и со Косово, смета Спахиу.

Во таа смисла вели дека улогата на ЕУ ќе биде важна и по конечното решение и смета дека е време за тоа решение, бидејќи поради односите на Косово и Србија „губи“ целиот регион.

Новинарката на Радио-телевизија Косово Анамари Репиќ вели дека во дијалогот на Белград и Приштина е важно јавноста и општеството да сфатат што се случува и да учествуваат во тоа, бидејќи, како што оценува, на тој начин ќе биде избегната манипулација.

Битно е да им се испрати порака на граѓаните и да се види што сѐ е договорено по паузата од две години, кажа Репиќ.

Вели дека е охрабрувачко тоа што Европската Унија е вклучена како главен покровител, но и САД во улога на посредник и поддршка на ЕУ што, според неа, е клучно за напредок.

Оценува дека е клучно да се дојде до решение како Белград и Приштина ќе ги регулираат односите и дека Србите и Албанците треба да отворат дијалог во Косово за тоа како понатаму заеднички ќе живеат и како ќе се искористи потенцијалот за подобар живот и развој.

Заклучува дека е важно и лидерите да преземат одговорност и да ја разберат поддршката која ја пружаат најразвиените земји во светот и Западот, а со цел да им се помогне на луѓето нормално да живеат.

За да стане членка на ЕУ, Србија ќе мора да постигне договор за нормализација со Косово, потсетува новинарката и додава дека поглавјето 35 е едно од клучните во преговорите на Србија со ЕУ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...

Ковид пасошите ќе станат реалност побрзо од што мислиме: Европската комисија веќе има датум

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер лајен, открила дека предлогот за ковид-пасоши ќе се најде на маса веќе во март. Европската комисија ќе претстави...

Кина ни го врати капарот за вакцините, властите уверуваат – наскоро ќе дојдат

Во најкус можен рок, е одговорот на Министерството за здравство на прашањето кога ќе стигнат вакцините од кинескиот производител „Синофарм“, откако Македонија си ги...

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...
- Advertisement -