25.9 C
Skopje

Дали Србија ќе го признае Косово?

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на...

Но, и да се „утврди цената“ која Приштина ќе ја плати во замена за признавањето, како и дека е важно јавноста во двете општества да сфати што се случува во дијалогот.

Професорот на Факултетот за политички науки на Универзитетот ААБ од Приштина Неџмедин Спахиу кажа дека искуството со БиХ покажало како ќе се решава и судирот на Косово и Србија.

Смета, меѓутоа, дека односите ќе бидат проблематични и по конечното решение, а тврдењето го поткрепува со односите на Србија и Црна Гора.

Србија ја призна Црна Гора, но и понатаму е потребен дијалог за решавање на отворените прашања. Така ќе биде и со Косово, смета Спахиу.

Во таа смисла вели дека улогата на ЕУ ќе биде важна и по конечното решение и смета дека е време за тоа решение, бидејќи поради односите на Косово и Србија „губи“ целиот регион.

Новинарката на Радио-телевизија Косово Анамари Репиќ вели дека во дијалогот на Белград и Приштина е важно јавноста и општеството да сфатат што се случува и да учествуваат во тоа, бидејќи, како што оценува, на тој начин ќе биде избегната манипулација.

Битно е да им се испрати порака на граѓаните и да се види што сѐ е договорено по паузата од две години, кажа Репиќ.

Вели дека е охрабрувачко тоа што Европската Унија е вклучена како главен покровител, но и САД во улога на посредник и поддршка на ЕУ што, според неа, е клучно за напредок.

Оценува дека е клучно да се дојде до решение како Белград и Приштина ќе ги регулираат односите и дека Србите и Албанците треба да отворат дијалог во Косово за тоа како понатаму заеднички ќе живеат и како ќе се искористи потенцијалот за подобар живот и развој.

Заклучува дека е важно и лидерите да преземат одговорност и да ја разберат поддршката која ја пружаат најразвиените земји во светот и Западот, а со цел да им се помогне на луѓето нормално да живеат.

За да стане членка на ЕУ, Србија ќе мора да постигне договор за нормализација со Косово, потсетува новинарката и додава дека поглавјето 35 е едно од клучните во преговорите на Србија со ЕУ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Делчевските пожарникари безбедно симнаа маче од кров

Успешно заврши интервенцијата на Територијалната противпожарна единица од Делчево која денес симна маченце кое два дена било качено на кров и неможело да се...

Заев со порака до Ахмети: Треба да се има бројки за премиер

По конститутивната седница во македонското собрание свое обраќање до јавноста имаше претседателот на СДСМ Зоран Заев. Тој на денешната пресконференција рече дека ќе ги...
- Advertisement -