fbpx
4 C
Skopje

Дамка

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Јас секогаш ќе изнајдам причина да
ја возвишам тагата во мене,
секогаш нејзе ќе и го доделувам првото место,
ќе клечам на колена и ќе го истривам уморот од стапалата,
дека долго врз мене газела и ќе гази,
та не отисоци, таа дамки остава,
дамки толку големи што се прелеваат
ко нормална слика во видното поле,
и јас дамка сум,
дамка во окото твое, сечие,
чиниш сите ме гледате, а слепи сте,
и ти не ги гледаш, воопшто,
дури ни преку прсти
не сакаш да си го протнеш окото,
зборуваш, а не слушаш,
на празно ми ломоти усната машина,
зар нема сум?!
Ниту пак ‘рбетот ме издава од уморот,
во дефицит сум на пријатели,
а очите секогаш ми рефлектираат сјај,
и среќна сум, пресреќна,
додека темнината не ме припитоми
до себе,
ама тебе те нема да ми ги сетиш дланките,
да ми ја ублажиш треската,
да ми го бакнеш челото.
Јас мислев дека растеме заедно,
а ние потуѓинци никогаш да не сме ти биле,
кога во оваа пролет што наѕира
јас на снегови се надевам,
што ли тоа ти кажува?!
Можеби грешиме.

Автор: Николинка Митрева

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ЈА СТРЕСЕ И МАКЕДОНИЈА: Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер ја погоди нашата соседна земја Грција

Прочитај повеќе во продолжение на текстот Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер во 18:38 часот е регистриран на 31 километaр од Лариса, а...

Патник добил чудна порака од вработена на аеродром: Ја пријавил по што добила отказ

Работничка во обезбедувањето на њујоршкиот аеродром добила отказ бидејќи на еден патник му дала со рака напишана порака “Грд си”. Инцидентот се случил во јуни,...

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

Која е „крвната група“ на која припаѓа Македонија?

Од 1998 година па се до ден денешен сите Влади без исклучок во својата програма ветуваат европска иднина на државата. Почнувајќи од владата на...

Сакате шарена градина? Во март се сади ова цвеќe

Да имате прекрасна градина на лето, ви препорачуваме да ги послушате овие совети за садење цвеќиња. Бројни билки се садат во март, а тоа се...
- Advertisement -