fbpx
7 C
Skopje

Дедо Мирослав во самоодбрана ПУКАШЕ во разбојник: Му се заканува 15 годишна робија!

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Цела Србија се крена на нозе да го брани дедо Мирослав, откако тој претходно пукаше во разбојник. Дедо Мирослав го испратија на психолошка проверка, додека крадците ги пуштија да се бранат на слобода.

На социјалните мрежи се појави група „Правда за дедото – петиција“ со која се повикува на ослободување на дедо Мирослав и промена на законот во однос на случајот на Мирослав Тирнаниќ (89) кој на почетокот на Февруари од ловечка пушка пукаше во крадецот и во таа прилика го повреди.

Куршумот го погодил крадецот Д.Т (22) во ногата, додека неговиот соучесник С.Т. ја прескокнал оградата на имотот на дедо Мирослав и побегнал. Тие на себе имале фантомки, а еден од нив бил наоружан со пиштол. На дедо Мирослав му се заканува казна затвор од 10 – 15 години, поради самоодбрана и употреба на оружје, за кое поседува дозвола.

За да ја спречат оваа неправда, граѓаните се организираат на Фејсбук и на сајтот „peticije24.com“ и во голем број изразуваат поддршка за дедо Мирослав, против кого има кривична пријава за кривичното дело предизвикување општа опасност.

Според пишувањата на одредени српски медиуми дедо Мирослав пред недела дена е одведен на психолошка проверка, додека крадците биле пуштени да се бранат на слобода.

„Повикан сум да дојдам на сослушување во јавното обвинителство, а ако има Бог, нема за што да ме судат, сакаа да ме убијат на прагот на сопствениот дом. Претрпев страв и бев изложен на опасност на свои 90 години. Им се заблагодарувам на сите луѓе кои ме поддржаа и кои порачаа дека правдата е на моја страна“, вели дедо Мирослав.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -