fbpx
6 C
Skopje

Дел од опозицијата во Делчево ја напушти Седницата на Советот

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Дел од опозициските советници ја напуштија првата Седница на делчевскиот Совет. Тие се налутија, бидејќи не добиле места за нивни претставници во УО на училиштата и на ЈПКД Брегалница.

  • Причина да ја напуштиме седницата е што во исто време се ставаат 8 членови на училишни, управни или надзорни одбори од кои во ниту еден не е ослободен за опозицијата. Целта ни е да имаме отчетност и увид во работата, а не да немаме никаков пристап. На претходна координација ни беше кажано дека можат да ни дадат само еден член во УО на ЈП, вели Сашко Ивановски, советник од ВМРО ДПМНЕ.

Овој потег на опозицијата за мнозинството е несериозен и неконструктивен.

  • Тие не дадоа свои предлози за членови, дали поради тоа што немаат кадри, но овој потег не е сериозен и не е во интерес на граѓаните, вели Драган Маневски, претстедател на Совет на Општина Делчево.

Пред напуштањето на Седницата, советниците од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата бараа да се зголемат за илјада денари сите стипендии кои општината ги дава на одличните ученици и студенти.

  • Една од причините за напуштање на седницата е неприфаќањето на нашите предлози за да се покачат стипендиите за илјада денари што е во интерес на сите граѓани, вели Сашко Ивановски, советник од ВМРО ДПМНЕ

Ошпштина Делчево 10 години доделува 24 стипендии на ученици и студенти, а годинава за прв пат има зголемување кај стипендиите за талентирани средношколци, потенцираа од Општина Делчево.

  • Износот на стипендии воопшто не е скратен,илјада енари било и претходните години, додека за талентирани ученици има сега зголемување на стипендијата за 500 денари, вели Сузана Петровска, Одделение за правни и општи дејности.

За градоначалникот Трајковски предлогот на опозицијата е политиканство и популизам.

  • Ова е соодветна сума која може да ја исплати Општина Делчево по 8-годишното расипничко однесување на ВМРО ДПМНЕ. Наредната година да водиме сметка да бидат финансиски зголемени стипендиите, вели Горан Трајковски, градоначалник на Општина Делчево.

На првата седница на Советот беа формирани општинските Комисии, а едногласно беше усвоена Одлуката за изградба на улицата „Орце Николов“во населбата Шумски расадник, во должина од 592 метри.Средствата во висина од 4,8 милиони денари ќе бидат обезбедени од буџетот на Општината за 2018 година.

Повеќе за ова на ТВ СТАР 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -