fbpx
9 C
Skopje

Делчево се гради како никогаш досега: Завршува реконструкцијата на ул „Вера Јоциќ”

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Завршува реконструкцијата на ул „Вера Јоциќ“
Се става асфалт на ул „Вера Јоциќ“ со што Завршува реконструкцијата на ул „Вера Јоциќ“
Се става асфалт на ул „Вера Јоциќ“ со што завршува реконструкцијата на една од најфреквентните улици во населбата Милково Брдо во Делчево во должина од 599 метри. Населбата добива современа сообраќајница која значи и поголема безбедност во сообраќајот и за пешаците и за возилата.

Реконструкцијата на оваа улица е дел од големиот инфраструктурен проект „Подобрување на јавните општинските услуги“ кој се реализира преку МСИП- проектот на Министерство за финансии, со финансиска поддршка преку Светска Банка кој се реализира со средства од под-заем во висина од 32.252.287 денари што подразбира, реконструкција на улици во градот содолжина од 1,3 км и со изградба на комплетно нова улица во населбата СРЦ. Освен реконструкцијата на ул „Вера Јоциќ“, со овој проект е опфатена и реконструкцијата на улица „Маршал Тито“ со должина од 743 метри, како и изградбата на комплетно нова улица во населбата СРЦ улицата бр. 7. Целта на овој проект е подобрување на квалитетот на животот на локалното население од овие улици, но, воедно и на сите жители на ОпштинаДелчево, рече Трајковски.

Тој најави дека деновиве ќе започне асфалтирање и на ул „Маршал Тито“, на потегот од касарната до Таушанско мало.

Со реализација на овој проект решаваме големи проблеми на граѓаните, го подобруваме квалитетот на животот и придонесуваме за поголема безбедност во сообраќајот, а исто така, се зголемува капацитетот на протокот на овие улици, но и се намалуваат трошоците за одржување на веќе дотраените коловозни Директна корист од реализацијата на овој проект имаат 1130 жители на општина Делчево.
Инаку, на потегот на оваа улица и на неколку краци во населбата, претходно беше поставена атмосферска канализација во должина од 2 км со што се реши долгогодишниот проблем со атмосферската вода која при обилни дождови предизвикуваше поплавување на повеќе објекти и имоти на граѓаните во овој дел од населбата. Изградбата на атмосферската канализација е преку проект на Министерството за транспорт во вредност од 13 милиони денари и Европската инвестициска банка. во Делчево во должина од 599 метри. Населбата добива современа сообраќајница која значи и поголема безбедност во сообраќајот и за пешаците и за возилата.

Реконструкцијата на оваа улица е дел од големиот инфраструктурен проект „Подобрување на јавните општинските услуги“ кој се реализира преку МСИП- проектот на Министерство за финансии, со финансиска поддршка преку Светска Банка кој се реализира со средства од под-заем во висина од 32.252.287 денари што подразбира, реконструкција на улици во градот содолжина од 1,3 км и со изградба на комплетно нова улица во населбата СРЦ. Освен реконструкцијата на ул „Вера Јоциќ“, со овој проект е опфатена и реконструкцијата на улица „Маршал Тито“ со должина од 743 метри, како и изградбата на комплетно нова улица во населбата СРЦ улицата бр. 7. Целта на овој проект е подобрување на квалитетот на животот на локалното население од овие улици, но, воедно и на сите жители на ОпштинаДелчево, рече Трајковски.

Тој најави дека деновиве ќе започне асфалтирање и на ул „Маршал Тито“, на потегот од касарната до Таушанско мало.

Со реализација на овој проект решаваме големи проблеми на граѓаните, го подобруваме квалитетот на животот и придонесуваме за поголема безбедност во сообраќајот, а исто така, се зголемува капацитетот на протокот на овие улици, но и се намалуваат трошоците за одржување на веќе дотраените коловозни Директна корист од реализацијата на овој проект имаат 1130 жители на општина Делчево.

Инаку, на потегот на оваа улица и на неколку краци во населбата, претходно беше поставена атмосферска канализација во должина од 2 км со што се реши долгогодишниот проблем со атмосферската вода која при обилни дождови предизвикуваше поплавување на повеќе објекти и имоти на граѓаните во овој дел од населбата. Изградбата на атмосферската канализација е преку проект на Министерството за транспорт во вредност од 13 милиони денари и Европската инвестициска банка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -