fbpx
6 C
Skopje

Делчево се гради како никогаш досега: Завршува реконструкцијата на ул „Вера Јоциќ”

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Завршува реконструкцијата на ул „Вера Јоциќ“
Се става асфалт на ул „Вера Јоциќ“ со што Завршува реконструкцијата на ул „Вера Јоциќ“
Се става асфалт на ул „Вера Јоциќ“ со што завршува реконструкцијата на една од најфреквентните улици во населбата Милково Брдо во Делчево во должина од 599 метри. Населбата добива современа сообраќајница која значи и поголема безбедност во сообраќајот и за пешаците и за возилата.

Реконструкцијата на оваа улица е дел од големиот инфраструктурен проект „Подобрување на јавните општинските услуги“ кој се реализира преку МСИП- проектот на Министерство за финансии, со финансиска поддршка преку Светска Банка кој се реализира со средства од под-заем во висина од 32.252.287 денари што подразбира, реконструкција на улици во градот содолжина од 1,3 км и со изградба на комплетно нова улица во населбата СРЦ. Освен реконструкцијата на ул „Вера Јоциќ“, со овој проект е опфатена и реконструкцијата на улица „Маршал Тито“ со должина од 743 метри, како и изградбата на комплетно нова улица во населбата СРЦ улицата бр. 7. Целта на овој проект е подобрување на квалитетот на животот на локалното население од овие улици, но, воедно и на сите жители на ОпштинаДелчево, рече Трајковски.

Тој најави дека деновиве ќе започне асфалтирање и на ул „Маршал Тито“, на потегот од касарната до Таушанско мало.

Со реализација на овој проект решаваме големи проблеми на граѓаните, го подобруваме квалитетот на животот и придонесуваме за поголема безбедност во сообраќајот, а исто така, се зголемува капацитетот на протокот на овие улици, но и се намалуваат трошоците за одржување на веќе дотраените коловозни Директна корист од реализацијата на овој проект имаат 1130 жители на општина Делчево.
Инаку, на потегот на оваа улица и на неколку краци во населбата, претходно беше поставена атмосферска канализација во должина од 2 км со што се реши долгогодишниот проблем со атмосферската вода која при обилни дождови предизвикуваше поплавување на повеќе објекти и имоти на граѓаните во овој дел од населбата. Изградбата на атмосферската канализација е преку проект на Министерството за транспорт во вредност од 13 милиони денари и Европската инвестициска банка. во Делчево во должина од 599 метри. Населбата добива современа сообраќајница која значи и поголема безбедност во сообраќајот и за пешаците и за возилата.

Реконструкцијата на оваа улица е дел од големиот инфраструктурен проект „Подобрување на јавните општинските услуги“ кој се реализира преку МСИП- проектот на Министерство за финансии, со финансиска поддршка преку Светска Банка кој се реализира со средства од под-заем во висина од 32.252.287 денари што подразбира, реконструкција на улици во градот содолжина од 1,3 км и со изградба на комплетно нова улица во населбата СРЦ. Освен реконструкцијата на ул „Вера Јоциќ“, со овој проект е опфатена и реконструкцијата на улица „Маршал Тито“ со должина од 743 метри, како и изградбата на комплетно нова улица во населбата СРЦ улицата бр. 7. Целта на овој проект е подобрување на квалитетот на животот на локалното население од овие улици, но, воедно и на сите жители на ОпштинаДелчево, рече Трајковски.

Тој најави дека деновиве ќе започне асфалтирање и на ул „Маршал Тито“, на потегот од касарната до Таушанско мало.

Со реализација на овој проект решаваме големи проблеми на граѓаните, го подобруваме квалитетот на животот и придонесуваме за поголема безбедност во сообраќајот, а исто така, се зголемува капацитетот на протокот на овие улици, но и се намалуваат трошоците за одржување на веќе дотраените коловозни Директна корист од реализацијата на овој проект имаат 1130 жители на општина Делчево.

Инаку, на потегот на оваа улица и на неколку краци во населбата, претходно беше поставена атмосферска канализација во должина од 2 км со што се реши долгогодишниот проблем со атмосферската вода која при обилни дождови предизвикуваше поплавување на повеќе објекти и имоти на граѓаните во овој дел од населбата. Изградбата на атмосферската канализација е преку проект на Министерството за транспорт во вредност од 13 милиони денари и Европската инвестициска банка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...

Јоци: Бранко, здраво и збогум – дојдоа нови деца во СДСМ, не знаат ни како изгледаш

Бранко се јави, вајстина се јави! Колку трогателно. Туку, екс претседателот на Македонија и на СДСМ, Бранко Црвеновски, со пензија од 100.000 денари, кој го...

Шаќири до лидерот на Левица: Апасиев најдобро е да не им се обраќа на Албанците, сè додека е вака настроен кон нив

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вчера на неговиот фејсбук-профил напиша статус во кој им се обрати на Албанците во Македонија: „Драги сограѓани АЛБАНЦИ. Замислете ваква...
- Advertisement -