fbpx
16 C
Skopje

Делегации на политички партии и здруженија оддадоа почит на ликот и делото на Гоце Делчев

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Денес се одбележува 145 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, а по тој повод политичките партии одадоа почит и положија свежо цвеќе на гробот на македонскиот револуционер и еден од идеолозите на ВМРО, Гоце Делчев.

Делегации на политичките партии на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ВМРО-НП, Социјалистичката партија но и претставници на новоформираното Македонско патриотско здружение „Тврдокорни“ денес положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев, човекот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите.

Делегација на СДСМ во состав Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ придружуван од потпретседателката на СДСМ Фросина Ременски денеска одадоа почит на македонскиот великан Гоце Делчев.

„И по 145 години од неговото раѓање, делото на Гоце Делчев останува цврст мотив за сегашните и за идните генерации за слобода, еднаквост, правда, како темелни вредности на мирот и просперитетот на Република Македонија.

Заложбите на големиот визионер Гоце Делчев за кутлурен натпревар помеѓу народите се и наша обврска во тој дух да ја развиваме Република Македонија како дел од светот“ велат од СДСМ.

На одбележувањето на годишнината, учевствуваше и делегација на ВМРО-НП предводена од членот на ИК на ВМРО Народна партија и претседател на УМС, Дино Блажески.

„Доволно е да се држиме кон идеите на Гоце Делчев, особено во вакви тешки времиња за Македонија денеска. Тоа е од големо значење, особено кога изворната идеја на македонската револуционерна организација е девалвирана од крајност во крајност.

Делото на Гоце Делчев не само што е заборавено туку е и злоупотребено, но во последно време младите се повеќе се враќаат на изворните корени на идејата од времето на македонската револуционерна организација, а ВМРО-НП како партија тоа го прави веќе 11 години, почитувајќи ги начелата и целите на македонските револуционери“, вели претседателот на УМС на ВМРО-НП, Дино Блажески

Во делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ беше премиерот Емил Димитриев, министерката за култура Елизабета Канчевска – Милевска и други познати и видни личности од врвот на партијата.

На денешниот настан, свое учество имаше и новоформираното Македонско патриотско здружение „Тврдокорни“ кое положи цвеќе на гробот на идеологот на македонската револуционерна борба.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Партијата на Љубчо Георгиевски заедно со останатите помали партии во Собранието предлага измени во изборниот Законик за една изборна единица

ВМРО-Народна партија денеска како дел од македонскиот парламент заедно со останатите помали политички партии, партиципиенти во Собранието, предлага измени во изборниот Законик, односно предлог...

МАРТ НИ ГО НОСИ СНЕГОТ ВО МАКЕДОНИЈА: УХМР со детална временска прогноза за викендов, особено подгответе се за утре!

Времето денеска е сончево со мала облачност, а од попладневните часови облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Максималната...

Заев: Имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 вакцини ама како да кажам, ако не стигнат?

Ние секој ден очекуваме конкретна информација кога ќе стигнат вакцините. Јас сега имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 ама како да кажам, ако...

Бил Гејтс открива до кога мисли дека ќе носиме маски

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус. Но иако основачот на...

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...
- Advertisement -