fbpx
4 C
Skopje

Делегација од градот Кавадарци гости на одбележувањето на Априлското востание во Бугарија

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

На покана на градоначалникот на општината Панаѓуриште (Бугаријa) Никола Белишки делегација од градот Кавадарци беше дел од свеченото одбележување на 141-годишнината од избувнувањето на Априлското востание.

Претставниците на Општинската администрација од Кавадарци – Самоил Капетановски, Стефан Стоев, Надица Настова и Зоран Ефтимов се вклучија во прославата на 141-годишнината од избувнувањето на Априлското востание и оддадоа почит на хероите од Април 1876-та година.

Во зградата на Општината, претставниците на Општинска администрација – Кавадарци се сретнаа со градоначалникот г-дин Никола Белишки, заменик-градоначалниците г-ѓа Галина Матанова и г-дин Георги Павлов и претседателот на Општинскиот совет, г-дин Христо Калојанов.

На работната средба беа разгледани голем број прашања поврзани со спроведувањето на проекти дел од оперативните програми на Европската унија. Разгледани беа и прашања во областа на образованието, културата, спортот и здравствената политика на двете општини.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -