fbpx
7 C
Skopje

Денес се одбележува светскиот ден на групата „Битлси“

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Денес, 16 јануари, го одбележуваме светскиот ден на групата „Битлси“. Ако се чудите зошто точно денес, изборот не е случаен. На денешната дата, во далечната 1975 година во Ливерпул се отвара клубот „Каверн“/ „The Cavern Club“ од каде што групата го започнува својот пат кон успехот.

Светскиот ден на „Битлси“ ќе биде одбележан од многубројните фанови на групата во англискиот град Ливерпул. Денот се слави од 16 јануари 2001 година, кога е прогласен од организацијата на ОН во однос на прашањето за образованието, науката и културата.

Легендарната „Битлси“ е британска рок група од Ливерпул, основана во 1960 година. Признати се за најиновативните и популарни изведувачи во историјата на поп музиката. Тие се симбол на 60-тите години, во кои доминира нивната врвна музика, начин на однесување и стил на облекување.

Нејзини членови се Џон Ленон, Џорџ Харисон, Пол Макартни и Ринго Стар. Во 2004 година, магазинот „Ролинг Стоун“, ги става „Битлси“ на првото место на листата на 100 најдобри изведувачи на сите времиња.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -