15 C
Skopje

Денеска е Света Петка – Летна – на овој ден се случуваат чуда и никако не треба да се прави ова

АКТУЕЛНО

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Денеска се празнува Света Петка – Летна

Оваа Параскева (Петка) беше родум од Рим. Родителите и беа христијани, така што од мали нозе ја воспитаа во Христовиот дух. Кога и умреа родителите го раздаде целиот свој имот на бедните и се замонаши. Со голема ревност го проповедаше словото Божјо, не криејќи се од никого. Така и стигна до римскиот суд. Неколку пати беше предавана на маки, но Господ ја исцелуваше на чудесен начин. Најпосле, некој кнез Тарасиј и ја отсече главата. Моштите и беа зачувани, а подоцна пренесени во Цариград. Пострада за Христа во вториот век.

На денешен ден се избегнува да е работата тешки работи на нива и дома.

Порано жените верувале дека на денешен ден не треба да се меси леб, да се пере, да се изнесува пепел или да се шие, за на жените да не им трнат рацете преку цела година.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И Груевски се огласи: Силјан Мицевски зборува невистини

Екс премиерот Никола Груевски ги отфрли обвинувањата на бизнисменот Силјан Мицевски како невистинити. При денешниот исказ на двата сведока, обајцата не ги потврдиле наводите во...

Нов пакет мерки: Платежни картички за граѓаните, самохраните родители и пензионерите

Четвртиот пакет економски мерки повторно предвидува платежни картички за категориите граѓани како самохраните родители и пензионерите со ниски пензии, за категориите кои не беа...

Заврши во полициска станица: Новинарска екипа нападната на протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Новинарската екипа на „Ал Џезира“ која известувала од протестот кој попладнево го организираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ била физички нападната за време на известувањето. „Нè нападнаа со...

Левица на Апасиев со потег кој ја разбранува јавноста: Поднеле доста интересно барање

Пред два дена Левица поднесе Барање за инспекциски надзор до Државниот инспекторат за животна средина во однос на случајот со копање песок на брегот...

Дали клима-уредите се корисни или штетни за нашето здравје?

Познато прашање што често се поставува „Дали клима-уредот е добар за здравјето?“ Се разбира, ништо не е црно или бело. Не е добро, ако...
- Advertisement -