28 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Снимките се исечоци, разговорот со Мицкоски траеше подолго

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ го осуди објавувањето и снимањето на разговори во кои тие се инволвирани. Како што велат, ова е нечесен пристап...

(Видео) Наречение на Бигорскиот Старец и Игумен Партениј за епископ Антаниски

Епископското служење е возвишен израз на апостолското преемство и продолжение на апостолската служба, без која нема вистинска Црква и кое со чистота на животот...

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител на денот на изборите

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321,...

Мицкоски со писмо до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите, се обврзувам дека со целата моја енергија ќе се вложам и нема да ве...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати отворено писмо до граѓани во пресрет на гласањето на парламентарните избори. Писмото во Мицкоски во продолжение може да...

Дете од 8 години возело со повеќе од 180 километри на час

Дете на 8 години од Германија се судри со камион откако со автомобилот на својата мајка возело со повеќе од 180 км/ч, пренесуваат светските медиуми.

Момчето ги земало клучевите од автомобилот и доцна синоќа се појавило на магистралниот пат Зост-Дортмунд. Друг возач пријавил во полиција дека дете вози со преголема брзина и не обраќа внимание на патните знаци.

Додека полицајците го барале малиот Шумахер, детето успеало да направи и сообраќајка, откако се удрило во камион на паркинг на излезот од градот. За среќа никој не бил повреден, а мајката истакнала пред полицајците дека малиот возач, редовно возел картинг и ги сакал големите брзини.

Прочитај повеќе вести: Болсонаро попушти, ја праќа војската да го гаси пожарот во амазонската прашума (ВИДЕО)

Фото

Стотици илјади хектари амазонска прашума изгореа ,а вкупно 73 000 пожари гореле во ,,белите дробови на светот” од почетокот на годинава.

Во одлуката на Болсонар се наведува дека трупите ќе бидат распоредени во природни резервати, територии на домородечкото население и на погранични области во регионот.

Оваа одлука е донесена по силниот притисок на европските лидери.

Болсонаро ги критикуваше реакциите на меѓународната заедница, велејќи дека пожарите „не можат да се користат како изговор“ за санкциите.

Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон го обвини Болсонаро за лажење зџа да ја ублажи загриженоста за климатските промени на самитот Г20 во јуни.

Макрон рече дека рекордниот број пожари во дождовните шуми во Амазон е „меѓународна криза“ што треба да биде на врвот на агендата на самитот Г7 во Франција овој викенд.

Latest Posts

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Снимките се исечоци, разговорот со Мицкоски траеше подолго

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ го осуди објавувањето и снимањето на разговори во кои тие се инволвирани. Како што велат, ова е нечесен пристап...

(Видео) Наречение на Бигорскиот Старец и Игумен Партениј за епископ Антаниски

Епископското служење е возвишен израз на апостолското преемство и продолжение на апостолската служба, без која нема вистинска Црква и кое со чистота на животот...

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител на денот на изборите

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321,...

Мицкоски со писмо до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите, се обврзувам дека со целата моја енергија ќе се вложам и нема да ве...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати отворено писмо до граѓани во пресрет на гласањето на парламентарните избори. Писмото во Мицкоски во продолжение може да...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.