fbpx
9 C
Skopje

Деца испеаа вакцина против српскиот турбофолк (видео)

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Еве го одговорот за сите оние интелектуалци (начело со Златко Ориѓански), кои се вознемирија од фактот дека „Next Time“ наместо да прават нова музика почнале да препејуваат стари изворни песни. Маката е посебно голема и поради фактот дека и двете песни од тие изворните, што ги преработија се со комитска тематика, а тоа не е препорачливо нели? Има еден куп други теми: социјалните неправди, бомбите на Заев, гласачите од Пустец, тргнале ви се молам да препејуваат песни за комити.

Овие мали принцези ја испеаа вакцината против српскиот турбофолк. Би сакал да ги поздравам „Next Time“ од мое име и од името на еден мој многу близок човек, заради нивните напори во зачувувањето на македонската култура. Затоа што тоа е патот, нашите деца наместо песни од Цеца, Сандра Африка и Аца Лукас, да пеат наши изворни песни па макар биле тие и комитски (почитувани дами и господа фанови на Ориѓански). Морам да го спомнам и коментарот на мој исто така многу близок човек, кој ми го испрати видеото и ми рече, дека никогаш немал видено поубаво нешто.

Како што викаат од Next Time ова е поентата на препејувањето, македонската изворна песна да стигне до што повеќе млади луѓе. Да се запознаат со неа, да ја засакаат. оти тоа е во основата на се, во основата на нашиот ген и од тоа нема бегање.

Пишува: Батко Тане

Edna od poentite zosto se obrabotuvaat starite izvorni pesni!…

Edna od glavnite pricini zosto se obrabotuvaat ovie stari narodni izvorni pesni!!!Srcinja:)

Posted by Next Time on Friday, October 20, 2017

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -