fbpx
0 C
Skopje

Децата кои одат во градинка, се однесуваат подобро, од децата кои се дома – тврди една студија

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Дали да го испратите детето во градинка или да останете дома барем до училишна возраст е дилема со која се соочуваат многу родители.

Покрај тоа, многу мајки се чувствуваат засрамено и мислат дека другите ги осудуваат затоа што нивните деца се во градинка за да можат мајките да се вратат на работа за да придонесат за семејниот приход, како и за нивната кариера. Но, една студија заклучи дека престојот во градинка може да му помогне на вашето дете да се однесува подобро.

Во студијата наречена „Early Child Care Type“, истражувачите испитувале 1.428 француски деца од моментот кога се родиле до нивниот 8-ми роденден. Истражувачите одлучиле да ја користат Франција како фокус на нивното истражување бидејќи нивото на деца што одат во градинка е многу високо.

Студијата ги документирала емоционалното и бихејвиоралното однесување на децата и ги споредило оние кои посетувале официјална градинка или дневна грижа за деца со оние кои биле во неформална средина, како што се оние што остануваат дома со родител, член на семејство или дадилка, наведува „Moms.com“.

За децата кои посетувале градинка или дневна грижа за деца, било откриено дека имаат помалку проблеми во однесувањето и биле подобри во врските меѓу врсниците отколку децата кои останале дома со родител или старател. Така, потврдено е дека изложувањето на децата во околината во која тие секојдневно комуницираат со други деца, дефинитивно може да биде од корист. Тоа им овозможува на децата да научат како да споделуваат, да играат и да комуницираат со врсници, додека многу деца што се дома можеби не се изложени на толку многу контакт со деца.

Студијата открива и дека девојчињата од семејства со поголеми примања имаат најголема корист од престојот во градинка, „особено во однос на врските меѓу врсниците, емоциите и просоцијалното однесување“.

„Пристапот до висококвалитетна грижа за децата во првите години од животот може да го подобри емоционалниот и когнитивниот развој на децата, да спречи подоцнежни емоционални потешкотии и да промовира просоцијално однесување“, објасни д-р Марија Мелчиор, една од авторите на студијата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...

ШOK ПРЕД ХОТЕЛОТ НА ЏОКОВИЌ: Српски навивач сакаше да оди во собата на Ноле, реагираше ПОЛИСИЈА (ВИДЕО)

Правилата се прилично строги и тенисерите не можат да го напуштат хотелот, освен кога одат на тренинг. И додека Новак одмараше во својата соба,...

Колев: Да го зaпалиш знамето на државата која дала државјанства на илјадници твои граѓани за работат низ цел свет е меко кажано невоспитано

Да го запалиш знамето на државата која прва не призна и испрати јасен сигнал кон целиот свет дека Македонија ќе биде самостојна и суверена...

Душичка: Атиџе за првпат во животот слави роденден и за првпат дува роденденски свеќички

По повод 57-миот роденден на Атиџе, нејзината најверна пријателка со која заедно одат на шопинг пијат кафе Сузана Турунџева и приреди вистинско изненадување ...
- Advertisement -