fbpx
1 C
Skopje

Децата постојано ми повраќаа, а јас плачев: Потресни сведоштва на мајка од Хрватска

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Во селото Банија, во околината на Петриња, на новинарите им снемуваат зборови ооткако ќе ги видат штетите кои ги предизвика разорниот земјотрес од 6,2 степени според Рихтерова скала. Куќите на луѓето се толку оштетени што е прашање дали би издржале следен силен земјотрес.

Луѓето се свесни дека е подобро куќите да се срушат отколку да се реновираат. Спијат во днонирани куќи, контејнери, некои дури во автомобили. Очајнички очекуваат помош, но не во намирници и облека затоа што велат дека тоа имаат повеќе од доволно.

Тие истовреме се повеќе разочарани отколку бесни и велат декаима 10 дена од земјотресот и никој од надлежните од градот не дошол, а не пак од државата. Не знаат на што се, а вистинската зима зсамо што започнала.

„Сега ни треба кров над глава. Нашиот кров сега е контејнер. Куќчките не се трајно решение. Затоа ги повикувам сите да се вклучат и помогнат во решавање на сместувањето на луѓето, за да бидат на толо, бидејќи ќе има снег и температури под нулата. Не знам ни како луѓето ќе преживеат“, рекол Јеленко Радмановиќ, претседател на Месниот одбор на Долна Бачуга во петокот.

Од страна на новинарите бил запрашан како тој и неговото семејство го доживеале земјотресот.

„Првите денови плачев, а потоа сфатив дека морам да бидам јак, за да ги посетам луѓето. Имам малку оштетувања дома, но моите деца се во страв. Тие повраќаат од страв, се тепаат од страв“, вели тој.

На крајот им се заблагодарил на сите кои досега му помогнале.

„Ѝ благодарам на цела Хрватска, на ЕУ и сите земји на поранешна Југославија“, рекол тој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -