fbpx
1 C
Skopje

„Детски мини маратон 2017“ во Скопје

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Децата кои денеска учествуваа на „Детскиот мини маратон 2017“ заедно со УНИЦЕФ, Сојузот на спортови на Скопје, Македонскиот олимписки комитет и Сојузот на училишен спорт на Скопје испратија порака за потребата на секое дете да му се даде фер шанса.

„Секое дете се раѓа со вродено право на здрав почеток во животот, образование и на безбедно, сигурно детство. Сепак, многу деца се лишени од своите права. Среќни сме што децата кои учествуваат на годинашниов мини маратон ни се придружија во повикот на секое дете да му обезбедиме фер шанса за подобра иднина“, истакна заменик-претставник на УНИЦЕФ Елспет Ериксон.

Таа нагласи дека спортот има моќ да го промени животот на децата преку уривање на бариерите.

„Тој придонесува за здрав развој на децата, ја гради самодовербата и животните вештини. Пред се, спортот им помага на сите деца, па дури и на најсиромашните и најмаргинализираните да се забавуваат и да уживаат во детството“, рече Ериксон.

Детскиот мини маратон се одржа на кејот на реката Вардар, зади Парк хотел и Спа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...
- Advertisement -