fbpx
-2 C
Skopje

Децо успеавме – 200 донирани компјутери, одиме ли до 300?

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Децо успеавме! 200 донирани компјутери од кои последните 100 се за шест месеци! 198 – Свети Николе, 199 – Охрид, 200 – Кавадарци.

Кавадаречкиот е приказна за себе. Ќе оди во семесјтвото каде го дадовме првиот дониран компјутер. Тоа беше доста утепана машина и се чудам како дотраал до сега. Оваа дупла донација е исклучок и така ќе остане. Мала статистика:

200 донирани компјутери. Ако се земе дека пазарната вредност на овие 200 компјутери комплет со екран, тастатура и глувче е околу 3000 денари, тогаш сме донирале опрема во вредност од околу 600,000 денари, потрошени повеќе од 400 работни часа за средување шо во парична вредност би било околу 250,000 денари.

За проверка и контрола на исправност на донесени околу 400 компјутера потрошени се околу 200 работни часа шо во паричен износ би било околу 60000 денари. Потрошен занемарлив износ за плаќање карго онаму каде имало потреба. Отпадот прописно одлаган во Нула отпад како би се заштитила околината од електронскиот отпад.

Кога ќе ги земам во предвид среќата и радоста предизвикани од нашава акција гореспомената статистика воопшто не е ни важна. Одиме ли до 300?

Foto

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...
- Advertisement -