fbpx
13 C
Skopje

Џабе викате нема корона: Заради вашата себичност два дена земам брисеви од новороденчиња

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Вие сè уште не верувате дека вирусов постои, вие убедувате дека сè е лага, измислица, завера и што знам што уште не, а јас заради вашето неверување и непочитување, заради вашата себичност, нечовечност, заради вашата неодговорност во два дена земам брисеви на 13-дневно (да, да, ДНЕВНО) и 7-дневно (и пак, да и да, ДНЕВНО) бебе.

Неколкудневни бебиња, дечиња како маченца и кученца.

Па објаснете ми тогаш со што овие две мали прцулчиња, две мали кебапчиња, две мали прекрасни ангелчиња кои се уште не пркнале како што треба, сè уште не го вдишале целосно животот, кои гледајќи ги со уште замижани очиња ми беше премногу жал што морам да ги малтретирам за брис да им земам но и покрај емоциите сепак здравјето е пред сè па уште така мали, ранливи го осетија она неубаво чувство на брис од грло и брис од мало, малецко носе…….. заради вас. Да, да, лутете се колку сакате, плукајте и понатаму, навредувајте ама пак ќе кажам јасно и гласно:
ЗАРАДИ ВАС! Вие кои сте нечовечни од сите вери и религии, од сите националности, од сите убедувања, од сите делови од држава.

Е токму за овие глувчиња и можеби и некои други ним по возраст слични да ми објасните со што заслужиле вака да го почнат животот и да бидат евиденција заради вас и вашата будалија?
Не знам што да кажам, навистина, па уште приказнава со докторкава и нејзиното лажење. Не сакате ништо да правите за себе, а не знам дали некогаш ќе разберете дека покрај себеси вие правите штета и на другите. На тие што ви се дома, на тие со кои се дружите и работите, на тие што ги сакате ама и на тие што ги мразите. Значи РАЗБЕРЕТЕ дека влијаете на сите.

Ова ќе потрае, во која форма ни јас не знам. Ама знам дека ќе посетуваме насекаде низ градов и на секоја возраст. Ок, вас баш ве заболе за мене и за сите останати здравствени работници. Ако не нас, тогаш размислете барем за вас и вашите. Сакате да се тегнеме уште месеци и месеци, да викате дека нема корона, не постои а вашите да седат дома?
Не разбирам и покрај сите мои необидувања за рабирање на вашите корона логики зошто вакво однесување?

Пак ќе речам, оние малине гореспомнатине ангелчиња со ништо не заслужиле вака да започнат да чекорат низ животот.
Џабе вие викате дека нема корона, од викање не поминува. Поминува со совесност, со трезвено размислување и реагирање, поминува со умна глава и средени мисли. Поминува со свест.

И покрај вашево необјасниво однесување, па и покрај вашето непочитување на се она што сите здравствени работници но и сите оние други кои почитуваат и прават се за што побрзо да се средиме, ние ќе продолжиме да се космонаутираме, тоа знајте, нема да оставиме ниеден да не биде посетен.
Ама имајте милост кон вашите!!!!!!

Вие се уште не верувате дека вирусов постои, вие убедувате дека се е лага, измислица, завера и што знам што уште не, а…

Posted by Denis Jankulovski on Wednesday, June 10, 2020

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...
- Advertisement -